Zarządca odpowiada za obsługę nieruchomości w ramach obowiązków powierzonych mu w zawartej umowie przez wspólnotę mieszkaniową. Są to zarówno kwestie związane z finansami, jak i potrzebami bytowymi lokatorów (w tym utrzymanie czystości w budynku). Czego wspólnota mieszkaniowa może wymagać od zarządcy nieruchomości? Tego wszystkiego dowiesz się dzięki lekturze niniejszego poradnika.

Czego wspólnota mieszkaniowa może wymagać od zarządcy nieruchomości?

Bez względu na to, czy zarządcą jest osoba fizyczna, czy wyspecjalizowana w tym zakresie firma zewnętrzna lokatorzy budynku, czyli wspólnota mieszkaniowa mogą spodziewać się realizacji podobnych obowiązków. Kwestię tę regulują przepisy prawa, wskazane w Ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Zgodnie z powyższym aktem zarządca nieruchomości odpowiada za:

  • płynność finansową nieruchomości,
  • bezpieczeństwo i właściwą (zgodną z przeznaczeniem) eksploatację obiektu,
  • administrowanie nieruchomością,
  • utrzymanie budynku w stanie niepogorszonym, co wiąże się z koniecznością podejmowania niezbędnych prac remontowych i inwestycyjnych.

Mieszkańcy mogą oczekiwać, że zarządca nieruchomości będzie utrzymywał budynek i chodnik w czystości, zleci przeprowadzenie kontroli stanu technicznego, w tym przegląd kominiarski czy instalacji gazowej oraz zadba o bezpieczeństwo na klatkach schodowych, schodach i prawidłową pracę windy, jeśli taka znajduje się w obiekcie. – wymienia pracownik firmy Splot  z Gorzowa Wielkopolskiego.

Warto jednak dodać, że wykonywanie wskazanych w umowie obowiązków nie ogranicza się wyłącznie do ich zlecenia odpowiednim podmiotom. Zarządca musi prowadzić dokumentację, która stanowi potwierdzenie  realizowanych zadań.

Księgowość i finanse wspólnoty mieszkaniowej w rękach zarządcy nieruchomości

Najważniejszymi obowiązkami zarządcy nieruchomości są niewątpliwie kwestię związane z księgowością i finansami wspólnoty mieszkaniowej. To od nich bowiem zależy płynność finansowa nieruchomości.

Aby zarządca mógł wywiązać się z tych obowiązków, musi mieć szeroką i aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości (jeśli jest osobą fizyczną) lub zatrudniać profesjonalną księgową (jeśli jest to firma zewnętrzna). Prowadzenie szczegółowej ewidencji jest bowiem niezbędne do celów podatkowych (w tym kontroli Urzędu Skarbowego) i sporządzania sprawozdań z prowadzonej działalności.

Warto przy tym dodać, że w ramach udzielonego pełnomocnictwa podmiot ten reprezentuje wspólnotę mieszkaniową przed instytucjami państwowymi we wszelkich sprawach związanych z finansami i księgowością.