Polskie prawo przewiduje kilka sposobów legalizacji zatrudnienia cudzoziemców. Jak wyjaśnia specjalista z Agencji Rubikon, procedura jest w dużej mierze uzależniona od kraju pochodzenia kandydata oraz planowanego okresu zatrudnienia. W przypadku osób pochodzących z krajów, które nie są członkami Wspólnoty Europejskiej, stosuje się najczęściej zezwolenie na pracę typu A.

Zezwolenie na pracę typu A – składanie wniosków

Wniosek o zezwolenie na pracę dla cudzoziemca powinien być złożony przez podmiot powierzający wykonywanie pracy.

Pismo powinno zawierać informacje o pracodawcy i kandydacie, oraz szczegóły dotyczące stanowiska pracy, rodzaju umowy, wymiaru etatu oraz stawki wynagrodzenia. Czas oczekiwania na decyzję wynosi średnio 2,5-3 miesiące. Obywatele Ukrainy, Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji mogą złożyć oświadczenie do PUP. W takim przypadku czas oczekiwania wynosi 7 dni

– wyjaśnia specjalista z Agencji Rubikon. Wniosek można złożyć osobiście, listownie bądź drogą elektroniczną (także za pośrednictwem praca.gov.pl). Zezwolenie na pracę jest wydawane wyłącznie dla obcokrajowców spoza UE, krajów OEG i Szwajcarii, czyli przede wszystkim obywateli Ukrainy i Białorusi. Maksymalny okres legalizacji zatrudnienia wynosi 3 lata.

Zezwolenie na pracę dla Ukraińca – potrzebne dokumenty

Korzystając z usług Agencji Rubikon masz pewność, że formalności zostaną zrealizowane w krótkim czasie, a postępowanie decyzyjne – skrócone do minimum Prawidłowo skompletowana dokumentacja zawiera: oświadczenie o niekaralności pracodawcy, odpis z KRS (lub analogicznego rejestru), kopie dokumentu podróży cudzoziemca, dowód wpłaty, informacje starosty o brakach kadrowych, których nie można zaspokoić na lokalnym rynku, oraz dokumenty potwierdzające spełnienie wymogów rekrutacyjnych przez obcokrajowca. Zdarza się, że niektóre urzędy wymagają dodatkowych dokumentów, dlatego przed złożeniem wniosku przedstawiciel Agencji skontaktuje się z Wydziałem Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w celu ustalenia szczegółów dotyczących załączników. Uwaga! Agenci pomogą także w weryfikacji, czy na lokalnym rynku nie ma zarejestrowanych bezrobotnych spełniających wymogi stawiane przez firmę.