Duże firmy transportowe, które zajmują się przewozem osób lub towarów, zarówno w wersji drobnicowej, jak i w transporcie całościowych, szukają często oszczędność w zakresie zużycia paliwa swoich pojazdów tworzących całe floty TIR-ów, ciężarówek, czy aut dostawczych. Aby tego dokonać należy skorzystać z profesjonalnych usług litrażowania, które oferują najczęściej rzeczoznawcy samochodowi.

Czym jest litrażowanie?

Jak można się domyśleć litrażowanie to ustalenie normy zużycia paliwa dla danego typu pojazdu, uwzględniając różnego rodzaju warunki techniczne, sposoby eksploatacji maszyny, a także wiele innych ważnych czynników, których może być nawet kilkadziesiąt. Dokonuje sią zaś tego głównie w celu znacznego obniżenia strat energetycznych w firmach, które posiadają całe floty pojazdów. Z litrażowania korzystają zatem często służby mundurowe, firmy budowlane, wielkie gospodarstwa rolne, sieci handlowe, przedsiębiorstwa transportowe, linii autobusowe i wiele innych podmiotów, które ponoszą wysokie miesięczne koszty za paliwo.

Kto przeprowadza litrażowanie?

Litrażowanie powinni przeprowadzać eksperci motoryzacyjni. Nie jest tutaj mowa jednak o mechanikach samochodowych, ale o biegłych rzeczoznawcach, którzy łączą swoją wiedzę praktyczną z tą teoretyczną, również dotyczącą prawa, czy nawet zarządzania. Pamiętać bowiem należy o tym, że litrażowanie musi być przygotowane w taki sposób, aby przynieść przedsiębiorstwu optymalizacje – również podatkowe – przy jednoczesnym braku narażaniu pojazdów na uszkodzenia mechaniczne spowodowane brakami paliwa w baku. Do litrażowania wykorzystywane są zatem specjalistyczne metody, którymi posługują się specjaliści tacy, jak rzeczoznawca samochodowy Andrzej Lis, działający między innymi na terenie Krakowa.

Warto wiedzieć! Rzeczoznawcy pomagają nie tylko w litrażowaniu, wycenach samochodów, czy w likwidacji szkód. Wielokrotnie zajmują się również rękojmiami dotyczącymi umów na zakup pojazdów, rekonstrukcją wypadków samochodowych, czy też wydawaniem różnego rodzaju opinii oraz ekspertyz, również do celów sądowych. Rzeczoznawca samochodowy dokonuje nawet tak wnikliwych ocen, jak pomiary lakieru!

Metody litrażowania  

Metody litrażowania opierają się o liczne symulacje komputerowe, o badania laboratoryjne, a także o testy drogowe. Ważna jest również analiza dokumentacji technicznej pojazdów. Wyróżnić zatem można między innymi metodę bilansu węglowego, metodę pełnego zbiornika, czy metodę linii Willansa, która oparta jest o litrażowanie na podstawie wyników dotyczących hamowania i „mapy silnika”. Ważnymi własnościami testów są w każdej metodzie trakcyjnej, komputerowej i laboratoryjnej przebiegowe zużycie paliwa, a także sprawność eksploatacyjna.