Wielu właścicieli nieruchomości boryka się obecnie z rosnącymi kosztami ich utrzymania. Dostawcy mediów i firmy dbające o porządek regularnie podwyższają stawki, a podwykonawcy żądają krocie za drobne usługi remontowe czy instalacyjne, co generuje znaczne wydatki w skali roku i poważnie obciąża budżet wspólnot mieszkaniowych. W naszym artykule przedstawiamy 3 sprawdzone i najskuteczniejsze metody ograniczenia tych kosztów.

Sposób nr 1: renegocjacja umów

Często zdarza się, że dostawca mediów lub firma sprzątająca budynek współpracuje z właścicielem nieruchomości na warunkach, które są ustalane jednorazowo, na wiele kolejnych lat. Zarządca nieruchomości lub zarząd nie dokonują cyklicznej analizy cen konkurencyjnych usługodawców, bazując na stałych, niezmiennych stawkach oraz wypracowanych wcześniej metodach współpracy.

Brak renegocjacji umów z poszczególnymi partnerami może narazić właścicieli lokali na poważne straty finansowe. Dotyczy to także umów pomiędzy wynajmującym a najemcą, gdyż utrzymywanie niezmiennych warunków oraz stawek za wynajem pomieszczeń w obliczu rosnących kosztów eksploatacji jest działaniem na niekorzyść właściciela danego lokum. Jak podkreśla Anna Kacprzak z Sekro Nieruchomości: renegocjacja umów jest kluczowym elementem, dzięki któremu posiadacze nieruchomości mogą liczyć na obniżenie kosztów.

Sposób nr 2: grono specjalistów w jednym miejscu

Zamiast tracić czas i szukać specjalistów na własną rękę, zarządy wspólnot angażują zewnętrzne, licencjonowane firmy do zarządzania nieruchomością, które mają do dyspozycji własne grono wykwalifikowanych pracowników lub podwykonawców, w tym: obsługę kadrowo – księgową, prawników, instalatorów, personel sprzątający czy wykończeniowców.

Podwykonawcy, a także osoby fizyczne stale współpracujące z zarządcą, oferują preferencyjne stawki za swoje usługi i są do stałej dyspozycji, co pozwala sprawnie i tanio zarządzać obiektem, przeprowadzać niezbędne remonty oraz dynamicznie usuwać ewentualne usterki bez konieczności angażowania osób trzecich.

Sposób nr 3: modernizacja budynku

Rosnące koszty eksploatacji budynku mogą wiązać się z nierozwiązanymi przez wiele lat problemami, takimi jak: stale pękające rury, zawodne, stare instalacje elektryczne, nieocieplone ściany i liczne mostki termiczne na poddaszu. Piętrzące się usterki są przez wielu właścicieli nieruchomości marginalizowane, a naprawy odkładane w czasie, co z każdym rokiem negatywnie wpływa na stan techniczny lokali, koszt utrzymania oraz ich wartość.

Współpraca z wykwalifikowanym zarządcą ułatwia przeprowadzenie procesu modernizacji całego budynku w ramach funduszu remontowego. Obiekt poddawany jest regularnym przeglądom technicznym i na bieżąco remontowany, co nie tylko podnosi jego wartość, ale też minimalizuje całkowite koszty ponoszone przez właścicieli.