Druk sitowy, czyli inaczej sitodruk jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod druku. Cała metoda polega na wykorzystaniu formy drukowej w postaci szablonu z nałożoną na niego drobną siateczką. Siatka ta może być wykonana z metalowych cienkich drutów czy twardej tkaniny ewentualnie z włókien syntetycznych tj. poliester. Grafika stworzona tą metodą jest wykonywana przez przetłaczanie farby przez matrycę.

Czym cechuje się siatka sitodrukowa?

Siatka sitodrukowa jest prostokątną aluminiową ramą, w której napięte jest sito, które jest wykonane z włóknień sztucznych albo metalu. Najczęściej spotykane są siatki, których oczka mają średnice do 41 mikrometrów. Taki rozmiar pozwala na przepuszczanie farby oraz zachowanie wysokiej jakości odbitki. Najpierw konieczne jest przygotowanie szablonu, w taki sposób, aby zakrył on miejsca niedrukowane, w taki sposób głównie, aby farba nie przeniknęła. Odblokowanie otworów jest naprawdę mocno związane z przeznaczeniem druku. Istotny jest również rodzaj farby, jej gęstość, gęstość sita oraz materiał, na którym ma zostać wykonana odbitka.

Techniki tworzenia szablonu

Powlekanie nitki drukowej, to najczęstsza technika tworzenia szablonu, jest to powlekanie siatki drukowej emulsją światłoczułą. Wysuszona siatka jest głównie gotowa do tego, aby rozpocząć drukowanie. Z kolei w małych projektach sitodruk, często jest wykorzystywane nanoszenie emulsji ręcznie na sito. Po zaschnięciu tworzy się nieprzepuszczalna warstwa, gotowa dla farby drukarskiej. Główna zaleta sitodruku jest to, że jest ona odporna na promienie UV, czynniki atmosferyczny czy wysokie oraz niskie temperatury. Głownie wykorzystywany jest do bilbordów, czyli do takich produktów, które mogą być wykorzystywane na zewnątrz. Sitodruk umożliwia również produkcję takich artykułów jak kalendarze, teczki, koperty, akcesoria reklamowe, etykiety. Jest to wytrzymała forma druku. Dodatkowo brak wszelkich ograniczeń rozmiarowych sprawia, że ta technika druku może być wykorzystana niemal do wszystkiego, czego potrzebujemy. Jest to głównie technika, która możemy używać na karton plastik, tkaniny, folię drewno, metal PCV czy wszelkiego rodzaju papier.

Proces drukowanie polega na przetłaczaniu farby na materiał poprzez siatkę. Może to być wykonywane ręcznie lub za pomocą pras. Jakość oczywiście zależy od gęstości używanej siatki oraz jakości materiałów. Z całą pewnością firma Art Vision Pracownia plastyczna Sławomir Dylak używa bardzo wysokiej jakości materiały, a przecież to jest najważniejsze.