Szeroko pojęta branża instalatorska jest ściśle związana z rozwojem technologii w zakresie ogrzewania czy dostarczania energii. Oznacza to, że pracujący w tym sektorze specjaliści powinni nieustannie podnosić swoje umiejętności i zdobywać nowe kwalifikacje zawodowe. Jedną z możliwości jest zdobycie uprawnień z zakresu OZE, czyli odnawialnych źródeł energii.

Rosnąca popularność OZE

Coraz większe zainteresowanie deweloperów oraz prywatnych inwestorów systemami opartymi na odnawialnych źródłach energii wynika z dwóch podstawowych powodów. Pierwszy to coraz większe restrykcje w zakresie emisji szkodliwych substancji do atmosfery określone między innymi w ustawie antysmogowej. Drugi, bezpośrednio z nim związany, to rosnąca świadomość społeczna w kwestii oddziaływania człowieka na środowisko oraz tego, jakie szkody powoduje pozostawiony przez nas ślad węglowy. Przekłada się to na dużą popularność instalacji OZE w nowoczesnym budownictwie, szczególnie mieszkaniowym. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą kotły i piece na biomasę, pompy ciepła oraz systemy fotowoltaiczne.

Wykorzystywane są one przede wszystkim na potrzeby ogrzewania i powszechnie stosowane w inteligentnych budynkach, gdzie poszczególne instalacje są zintegrowane i sterowane zdalnie. Do ich instalacji potrzebne są jednak odpowiednie uprawnienia OZE. Paliwem przeznaczonym do kotłów i pieców na biomasę może być drewno, odpady drzewne, pelet,   ale też ziarna zbóż, kukurydza, szyszki, pestki owoców czy słoma. Uzyskiwane są one w sposób niezagrażający środowisku, należą do odnawialnych źródeł energii, a emisja dwutlenku węgla podczas ich spalania jest znacznie niższa niż w przypadku węgla. Pompy ciepła natomiast nie potrzebują paliwa w ogóle, ich działanie opiera się bowiem na pobieraniu ciepła z gruntu, powietrza lub wody. Systemy fotowoltaiczne służą do produkcji energii elektrycznej, która może zostać wykorzystana do zasilania sprzętu elektronicznego, oświetlenia czy instalacji grzewczej.

Co obejmuje szkolenie?

Jak już wspomnieliśmy, montaż instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii wymaga zdobycia odpowiednich uprawnień. Potwierdza ja certyfikat wydawany na pięć lat, który po tym czasie może zostać przedłużony na kolejne pięć lat – po spełnieniu określonych ustawowo wymagań. Szczegółowe regulacje dotyczące certyfikowania znajdziemy w ustawie z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii. Ważne jest przy tym to, że certyfikat może zostać wydany instalatorowi, który uczestniczył w szkoleniu w akredytowanym ośrodku i zdał przeprowadzany przez UDT egzamin z pozytywnym wynikiem. Egzaminy OZE organizowane są przynajmniej dwa razy do roku.

Każda z instalacji OZE ma swoją specyfikę, co oznacza, że każdej poświęcone jest osobne szkolenie z zakresu: systemów fotowoltaicznych, kotłów i pieców na biomasę, pomp ciepła. Należy jednak zaznaczyć, że program szkolenia w przypadku wszystkich powinien obejmować te same rodzaje zagadnień. Uczestnicy poznają przepisy prawne dotyczące stosowanie systemów OZE, a także zasady działania instalacji oraz zachodzących w nich procesów. Poruszane są też kwestie doboru instalacji i jej urządzeń, czynności związanych z instalacją, właściwego montażu, regulacji, odbioru instalacji oraz jej modernizacji i właściwego utrzymania. Szkolenia prowadzone przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich mogą mieć formę szkoleń podstawowych lub szkoleń przypominających przeprowadzanych po pięciu latach na potrzeby przedłużenia certyfikatu – w obu przypadkach obejmujących zajęcia teoretyczne i praktyczne. Co ważne, w zależności od wiedzy i umiejętności przewidywany czas szkolenia może zostać wydłużony. Pozwala to w pełni przygotować się do późniejszego egzaminu UDT.