Ze względu na swoje uniwersalne właściwości większą część rynku opakowaniowego żywności stanowią artykuły wykonane z tworzywa sztucznego. Zarówno nakrętki, wieczka, jak i właściwe naczynia muszą spełniać określone normy, aby otrzymać atest i być dopuszczone do kontaktu z produktami spożywczymi. Producenci muszą również zadbać o widocznie oraz trwałe ich oznakowanie.

Zalety opakowań z tworzyw sztucznych

Najczęściej producenci żywności wybierają jako materiał opakowaniowy plastik. Przede wszystkim ze względu na fakt, że da się go łatwo uformować i dostosować do wymogów marki. Unikalny kształt opakowania wpływa bowiem na to, że produkt zostanie zapamiętany przez konsumentów. Dotyczy to nie tylko samego pojemnika, w którym znajduje się produkt, ale także jego zamknięcia w postaci nakrętek z tworzyw sztucznych oraz wieczek. Ponadto tego rodzaju naczynie skutecznie chroni zawartość przed czynnikami zewnętrznymi. Ważna jest jego niewielka waga. Ten czynnik odgrywa istotną rolę w procesie logistycznym – transporcie, gdyż pozwala na wysłanie znacznie większej ilości towaru, aniżeli w przypadku opakowań szklanych. Warto również zaznaczyć, że zastosowanie tworzywa sztucznego nie musi wiązać się z brakiem ekologii. Wystarczy, że zostaną zachowane odpowiednie standardy produkcji, a wykorzystane materiały będą mogły zostać poddane po skonsumowaniu produktu recyklingowi.

Bezpieczny proces produkcyjny

To kluczowa kwestia w przypadku opakowań i ich zabezpieczeń, które mają zostać wprowadzone do obrotu. Producenci muszą zadbać o to, aby w warunkach normalnego użytkowania nie miało miejsca przedostawanie się składników w nich zawartych do artykułów spożywczych. W tym celu przeprowadzane są stosowne badania, a ich pomyślne przejście oznacza przyznanie danemu wyrobowi atestu i zezwolenia na kontakt z żywnością. Takie wymagania spełniają produkty oferowane przez firmę opakowaniową Kraj, znajdującą się na terenie Sobolewa. Ważne są również surowce stosowane do wytwarzania tego rodzaju wyrobów, a także ich pochodzenie. Najczęściej w procesie produkcji wykorzystuje się polietylen, polipropylen, jak również polistyren.

Odpowiednie oznakowanie opakowań

Wszystkie produkty z tworzyw sztucznych i nie tylko muszą być odpowiednio oznaczone, aby nie wprowadzały konsumentów w błąd. Oznakowanie ma być wyraźne i jednoznaczne. Obowiązek taki jest jednak uchylony w przypadku wyrobów, które ze względu na swoją specyfikę są bez żadnych wątpliwości przeznaczone do bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z żywnością. Mianowicie chodzi na przykład o jednorazową zastawę stołową – sztućce, kubeczki, talerzyki, miseczki. We wszystkich innych przypadkach należy dołączyć odpowiednie zalecenia dotyczące bezpiecznego użytkowania. Zamieszczone oznakowania muszą być nie tylko czytelne, ale również niemożliwe do usunięcia. Ustawa o bezpieczeństwie żywności nakłada ponadto obowiązek wykonywania ich w języku polskim.