Na wzór przedsiębiorstw ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Korei, Niemiec, Wielkiej Brytanii, czy Francji, polskie firmy tworzą w swoich firmach wakaty dla radców prawnych, którzy świadczą bardzo szeroką obsługę prawną prowadzonej działalności. Nie tylko jednak taka opcja jest dobrym rozwiązaniem. Obecnie polecane jest rozwiązanie współpracy doraźnej lub stałej z adwokatami!

Forma współpracy

Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem współpracy z prawnikiem, w ramach stałej lub doraźnej obsługi firmy, przede wszystkim powinieneś zapoznać się z dwiema opcjami. Pierwsza dotyczy możliwości zatrudnienia radcy prawnego na podstawie stosunku pracy. Druga zaś polega na podjęciu kooperacji z adwokatem, który w ramach własnej indywidualnej działalności gospodarczej, będzie świadczył firmie usługi doradztwa prawnego. Który wariant przy tym jest korzystniejszy? Zdecydowanie ten drugi. Pozwala to na tworzenie bardziej elastycznej formy współpracy, na 100% obiektywizm prawnika, a także na niższe koszty porad prawnych! Pamiętaj przy tym, że adwokaci nie mogą być zatrudniani na podstawie stosunku pracy.

Z jaką kancelarią adwokacką podjąć współpracę?

Nie każda kancelaria adwokacka prowadzi obsługę prawną firm. Wiele zajmuje się tylko sprawami karnymi, a inne tylko tymi dotyczącymi prawa rodzinnego i opiekuńczego. Właściciele i zarządy firm, powinni zatem szukać, albo wąsko wyspecjalizowanej kancelarii adwokackiej działającej w gałęziach prawa spółek, nieruchomości, gospodarczego, administracyjnego, czy prawa ochrony danych osobowych; lub też powinni wybierać szeroko wyspecjalizowanych ekspertów, którzy zajmują się sprawami z niemalże wszystkich dziedzin prawnych. Przykładem takiego adwokata, którego warto wziąć zatem na wzór, jest mecenas Agnieszka Boroń-Golonka.

Zakres pomocy prawnej dla firm

Pomoc prawna dla firm może być świadczona w ramach zastępstwa procesowego w sprawach karno-skarbowych, w ramach reprezentacji klienta przed instytucjami publicznymi, czy też w ramach prowadzenia spraw polubownych. Adwokat dla firmy może zatem zajmować się sprawami spornymi dotyczącymi ubezpieczeń, podatków, kredytów inwestycyjnych… Często podejmuje on również się uporządkowania sytuacji prawnej firmy, dotyczącej prawa spółek, czy prawa upadłościowego i naprawczego. Najlepsze kancelarie przeprowadzają również swoisty audyt prawny zwany due diligence, czy też pomagają w tworzeniu kodeksów, regulaminów, statutów, oraz umów cywilnoprawnych. Adwokat w firmie to również specjalista od rozwiązywania konfliktów z kontrahentami, klientami oraz pracownikami. Może on zatem np. pomóc przedsiębiorstwu w skutecznej windykacji polubownej. Wiele jego obowiązków dotyczy także sporządzania umów handlowych, czy ich weryfikowania. Warto, aby adwokat uczestniczył w ważnych negocjacjach z partnerami biznesowymi, co jest praktyką znaną od lat w Azji, czy w USA.

Zalety współpracy firmy z adwokatem

Zalet współpracy przedsiębiorstwa z adwokatem jest wiele. Wyróżnić jednak warto przy tym zwiększoną wiarygodność firmy na rynku, zarówno w oczach kontrahentów, jak i klientów, czy nawet instytucji publicznych. Usprawniona zostaje również szeroko pojęta administracja przedsiębiorstwa, które może w pełni prawnie i dynamicznie się rozwijać. Szczególnie jest to ważne przy stosowaniu optymalizacji podatkowych, czy przy nacjonalizacji przedsiębiorstw. Dużą zaletą współpracy przedsiębiorstw z adwokatami jest również zabezpieczenie swoich firmowych interesów. Prawnik zawsze określi stopień zagrożenia płynącego np. ze współpracy z inną firmą o niejasnej sytuacji prawnej… Zalet jest zatem sporo i warto się nad nimi głęboko pochylić!