Wiele osób skrycie marzy o skosztowaniu życia na morzu, jednak wybrało w życiu inną drogę. Czy oznacza to, że na zawsze już muszą zapomnieć o karierze marynarza? Nic bardziej mylnego. Agencje okrętowe zajmujące się naborem załogi na statki oferują zarówno prace dla marynarzy zawodowych, jak i osób nieposiadających odpowiedniego wykształcenia. Sprawdź, jak znaleźć pracę na statku i jakie formalności musisz wypełnić.

Kogo nazywamy marynarzem?

Marynarzem jest każdy członek załogi morskiej. Niezależnie czy osoba taka ukończyła odpowiednią szkołę morską ani na jakim statku służy. Marynarze pracują więc zarówno na statkach handlowych, wycieczkowych, turystycznych, przemysłowych, jak i służą w marynarce wojennej. Jeśli więc nie jesteś zawodowym marynarzem – czyli osobą, która ukończyła Akademię Morską lub Uniwersytet Morski i zdobyła stosowne uprawienia, wciąż możesz znaleźć prace na statku.

Warto jednak wiedzieć, że jedynie osoby, które posiadają stosowne wykształcenie i uprawnienia uzyskać mogą awans na pierwszego oficera, czy nawet kapitana. A na tych stanowiskach można już liczyć na naprawdę wysokie zarobki.

Czy każdy może zostać marynarzem?

I tak, i nie. Praca na morzu różni się znacząco od innych prac, wymaga wiec od kandydata silnej psychiki i bezwzględnej dyscypliny. Co prawda, aby podjąć pracę jako załoga statku nie trzeba posiadać wyższego wykształcenia kierunkowego, jednak znacznie ułatwia to znalezienie pracy w tym sektorze. Jeśli jednak marzysz o pracy marynarza, pierwszym krokiem do realizacji tego marzenia jest zapoznanie się z ofertami pracy, które udostępniają agencje morskie, takie jak Dohle Marine Services Europe sp. z o.o. Agencje morskie to biura, zajmujące się pośrednictwem między armatorami – czyli właścicielami statków, a marynarzami. Ich zadaniem jest m.in. rekrutacja załogi na statki. Z pomocą agentów załogowych z łatwością znajdziesz prace na wybranym przez siebie typie statku.

Jakie dokumenty musi posiadać przyszły marynarz?

Aby otrzymać pracę jako członek załogi morskiej, musisz posiadać niezbędne dokumenty, potwierdzające Twoją zdolność do pracy. Ze względu na to, że jest to praca o charakterze międzynarodowym, niezbędny będzie tutaj paszport oraz książeczka żeglarska, zwana także paszportem morskim. Powinieneś dostarczyć również świadectwo ukończenia ostatniej szkoły, a także świadectwo zdrowia i świadectwo młodszego marynarza.

Aby zdobyć ten ostatni dokument, nie musisz wcale posiadać odbytej praktyki – niezbędne jest jedynie odbycie odpowiednich kursów z ochrony przeciwpożarowej, technik ratunkowych, a także  pierwszej pomocy medycznej.

Czy warto zostać członkiem załogi?

Praca na morzu to zawód trudny i zdecydowanie nie dla każdego. Tęsknota za bliskimi osobami to nieodłączna cześć pracy marynarza. Choć w pewien sposób wynagradzać mogą ja wysokie zarobki, także one nie są czymś stabilnym – wiele zależy od rodzaju statku, ponadto większość armatorów zatrudnia na zasadzie kontraktów czasowy, co gwarantuje Ci pensję jedynie wtedy, kiedy jesteś na morzu.

Praca marynarza należy również do zawodów niebezpiecznych zarówno ze względów na różnorodność warunków atmosferycznych, jak i wiele zdarzeń losowych, na które ciężko jest być przygotowanym. Pozwala jednak przeżyć niezapomnianą przygodę i przełamać codzienną rutynę, a także zwiedzić wiele krajów i poznać inne kultury.

Morze ma jednak w sobie taką siłę, która każdego roku przyciąga wielu mężczyzn, a także kobiet. Być może niedługo będziesz to właśnie Ty?