W Polsce podatki dotyczą zarówno osób fizycznych, jak i prawnych. Obowiązek zapłaty poszczególnych danin wymaga także dokładnego obliczenia ich wysokości. Czynności w tym zakresie dobrze jest powierzyć księgowym ze sprawdzonego biura rachunkowego, którzy będą mogli zająć się rozliczaniem podatku dochodowego klient zarówno w formie PIT, jak i CIT. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest podatek dochodowy i kto musi go płacić?

Uzyskiwany przez osobę fizyczną lub prawną dochód jest podstawą do opodatkowania. Odejmując od przychodu koszty jego uzyskania, otrzymujemy kwotę, którą trzeba zapłacić urzędowi skarbowemu. Podatek dochodowy od osób fizycznych to popularny PIT. Rozliczać go muszą jednak również osoby prawne, które prowadzą np. jednoosobową działalność gospodarczą. Stawka podatku PIT to 18 lub 32% - w zależności od osiągniętego w danym roku dochodu. Jeśli przekracza on kwotę 85 528 zł, to nadwyżkę rozlicza się właśnie poprzez zastosowanie wyższej ze stawek – warto w tym zakresie postawić na usługi księgowe.

Warto także wspomnieć o możliwości płacenia liniowego podatku dochodowego w wysokości 19% dochodu – niezależnie od jego wysokości. Jest to rozwiązanie dla właścicieli spółek cywilnych lub jednoosobowych działalności gospodarczych. Typowym podatkiem dochodowym dla firm jest jednak CIT. Stosuje się go w przedsiębiorstwach prowadzonych np. w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Podstawowa stawka wynosi w tym wypadku 19%, jednak istnieje możliwość płacenia go w wysokości 9%. Drugie rozwiązanie jest dostępne jedynie dla tzw. małych podatników, czyli firm, których dochód nie przekroczył dochodu wynoszącego równowartość 1 200 000 euro w walucie polskiej.

Rozliczanie VAT przez przedsiębiorstwa

Innym typem podatku, który nakładany jest m.in. na firmy, jest VAT. To danina płacona od usług i towarów, którą nierzadko dolicza się do ostatecznej ceny np. za dany produkt. W ten sposób VAT płacony jest pośrednio przez konsumenta, co pozwala zamortyzować koszty przedsiębiorcy. Kwestie związane z tym podatkiem są jednak dużo bardziej zawiłe, a właściwe rozliczanie firmy w zakresie VAT daje możliwość m.in. uzyskania zwrotów z urzędu skarbowego. Pomoże w tym Biuro Księgowe Z Pasją, którego właścicielką jest Anna Kaczmarczyk.

Podatek VAT ma różne stawki. Najczęściej spotykana jest ta w wysokości 23%, rzadziej 8 i 5%. Jest to uzależnione chociażby od charakteru konkretnych usług lub produktów, które są oferowane przez dane przedsiębiorstwo. Poprawne rozliczanie podatku VAT to zatem konieczność posiadania dość rozległej wiedzy w tym zakresie. Bardzo często przedsiębiorcy nie dysponują takimi kompetencjami, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybór usług świadczonych przez biuro rachunkowe.