Ze względu na swoje właściwości użytkowe oraz estetyczne dywany bardzo często wykorzystywane są do aranżacji wnętrz. To właśnie dzięki nim każdemu pomieszczeniu można nadać przyjemnego i zarazem przytulnego charakteru. Jednakże ze względu na de facto stałą eksploatację dywany narażone są w sposób szczególny na różnego rodzaju zabrudzenia. Okazuje się, że ich rzetelne wyczyszczenie wcale nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

Dlaczego czyszczenie dywanów jest tak trudne?

Dywany charakteryzują się wielowarstwową strukturą, co oczywiście z jednej strony jest ogromną zaletą, gdyż gwarantuje doskonałą miękkość, a z drugiej natomiast wadą. Dlaczego? Chodzi o to, że różnego rodzaju zabrudzenia powstające wskutek np. rozlania napojów takich jak wino, kawa czy herbata – natychmiast wnikają we włókna materiału. Jeżeli na taką sytuację domownikom nie uda się zareagować natychmiast, a plamy będą miały odpowiednio dużo czasu, aby wyschnąć, to niestety należy się liczyć z tym, iż bez skorzystania z usług profesjonalistów dywan już nigdy nie będzie wyglądał tak, jak w dniu zakupu.

Trzeba jednak bardzo wyraźnie podkreślić, że powierzchowne zabrudzenia dywanów nie powinny być traktowane w kategoriach największego zła. Znacznie większe zagrożenie czyha zazwyczaj poza zasięgiem ludzkiego wzroku. Mowa tutaj przede wszystkim o roztoczach oraz innych drobnoustrojach. Zważając na to, iż to właśnie na dywanach najczęściej bawią się małe dzieci, problemu tego nie powinno się bagatelizować. Jak zatem zaradzić problematycznej sytuacji?

Czyszczenie parą wodą – dlaczego warto?

Jedną z najskuteczniejszych metod profesjonalnego czyszczenia dywanów jest wykorzystanie prawy wodnej. To sprawdzone rozwiązanie przez szereg lat zdążyło już udowodnić swoją niebagatelną wartość i niesie ze sobą wiele praktycznych korzyści. Jakich konkretnie. Po pierwsze, dzięki działaniu wody pod postacią pary wszystkie widoczne i zaschnięte plamy zostają natychmiastowo usunięte. Po drugie, wysoka temperatura skutecznie zabija wspominane wcześniej drobnoustroje – czyniąc dywan miejscem bezpiecznym do codziennej zabawy. Po trzecie natomiast, para wodna neutralizuje wszystkie nieprzyjemne zapachy.

Po zakończeniu czyszczenia dywan poddawany jest procesowi profesjonalnego suszenia. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z Pralni Klaudia, pozwala to zredukować do zera możliwość pojawienia się pleśni lub grzybów. W zależności od ilości zabrudzeń oraz ich typu pranie dywanu trwa od kilku do nawet kilkunastu godzin. Jeżeli chodzi o ceny, to zazwyczaj wahają się one od 10 do nawet 20 zł/m2. Im dłuższe jest włosie dywanu, tym więcej przyjdzie nam zapłacić.