Schodzenie pod wodę może być niezwykłym doświadczeniem, jednak tylko w przypadku, jeśli używany sprzęt do nurkowania jest w pełni sprawny. To przede wszystkim aparat powietrzny odpowiada za bezpieczeństwo i umożliwia swobodne oddychanie. Jego przeglądy powinny odbywać się co najmniej raz w roku w autoryzowanym serwisie sprzętu ochrony dróg oddechowych.

Częstotliwość serwisowania

Niezależnie od tego ile razy w trakcie sezonu sprzęt będzie wykorzystywany, należy oddawać go do profesjonalnej konserwacji i przeglądu co najmniej raz w roku lub co sto nurkowań. Od pełnej jego sprawności zależy bezpieczeństwo nurka pod wodą, dlatego nie można lekceważyć regularnego serwisowania. Można to zrobić na przykład w serwisie sprzętu ochrony dróg oddechowych Agpol, którego siedziba znajduje się w Toruniu. Ważne, aby oddawać aparat powietrzny w ręce uprawnionych do tego specjalistów. Tylko wtedy można mieć pewność poprawnie wykonanych czynności naprawczych, a co za tym idzie, nie tracimy gwarancji sprzętu. To samo dotyczy butli do nurkowania, które muszą być poddawane legalizacji co dwa lata, a tym samym wymagają dbałości w szczególności o szczelność zaworu oraz impregnacji przeciwkorozyjnej.

Czynności serwisowe

Przede wszystkim powierzając przegląd autoryzowanemu serwisantowi, można liczyć na wymianę zużytych komponentów na oryginalne, polecane przez producenta. Cały proces polega głównie na rozebraniu aparatu na części pierwsze i szczegółowym zweryfikowaniu stanu technicznego poszczególnych elementów składowych. Zostają one wyczyszczone i osuszone przed ponownym montażem. Bardzo często mycie wykonuje się za pomocą myjki ultradźwiękowej, co pozwala na dokładne usunięcie wszystkich osadów i zabrudzeń. Po złożeniu sprzętu w całość kontroluje się jego ciśnienie i szczelność na pierwszym oraz drugim stopniu. Wykonanie przeglądu aparatu powietrznego zostaje zapisane w książeczce serwisowej, dołączonej do niego przy zakupie. Pozwala to na bieżącą kontrolę stanu sprzętu i ułatwia jego konserwację.

Samodzielna pielęgnacja

Poza corocznym oddawaniem aparatu w ręce specjalistów należy także pamiętać o utrzymywaniu jego właściwej higieny na co dzień w warunkach domowych. Bez względu na to, czy nurkowanie odbywało się w słonej, czy słodkiej wodzie po jego każdorazowym użyciu trzeba go wypłukać w taki sposób, aby do pierwszego stopnia sprzętu nie dostała się woda i zastosować zgodnie z instrukcją dedykowane środki dezynfekujące. Pozwoli to zapobiec rozwojowi grzybów oraz bakterii, które niekorzystnie wpływają na górne drogi oddechowe, jak również mogą być przyczyną wielu infekcji. Po tych czynnościach należy pozostawić aparat do swobodnego wyschnięcia bez używania sztucznych źródeł ciepła.