Budowlaniec, hydraulik, ogrodnik czy w końcu mechanik samochodowy, wszystkie te profesje łączy jedno – dłonie wymienionych pracowników są szczególnie narażone na zniszczenie. Praca w trudnych warunkach to nie tylko kontakt z brudem. Wielu przedstawicieli tych zawodów ma również do czynienia ze smarami, olejem silnikowym czy innymi substancjami chemicznymi, które wykazują negatywny wpływ na skórę dłoni i prowadzą do jej przesuszenia oraz podrażnień. Jak sobie z tym radzić?

Dlaczego należy dbać o dłonie?

Większość prac fizycznych wykonywana jest przez mężczyzn, a jak wiadomo nie przykładają oni należytej uwagi do pielęgnacji swoich dłoni. Niestety samo mycie rąk nie wystarcza, by zapewnić skórze odpowiednią ochronę. Pracownicy fizyczni dużo bardziej narażeni są na występowanie podrażnień skóry na dłoniach, które mogą nawet doprowadzić do rozwoju egzemy czy ciężkiego wyprysku rąk. Są to schorzenia, które utrudniają kontakty międzyludzkie. W jaki sposób?

Zaczerwienionych, spierzchniętych, swędzących rąk, z widocznymi zmianami zapalnymi, złuszczeniami i pęknięciami naskórka nie da się ukryć. Osoby, które borykają się z takim problemem czują się niezręcznie podając rękę na przywitanie czy dotykając drugiej osoby. Takich sytuacji można jednak uniknąć, korzystając z wysokiej jakości kosmetyków przeznaczonych właśnie dla pracowników fizycznych. Jakie są ich rodzaje?

Pasty BHP

Brudnych rąk górnika, mechanika samochodowego czy budowlańca nie oczyści zwykłe mydło. Potrzebny jest specjalny preparat, który będzie bezlitosny dla zanieczyszczeń, ale łagodny dla skóry. Takimi cechami wyróżniają się pasty BHP produkowane przez polską firmę Aramis. Produkty te tworzone są na bazie jonowych i anionowych środków powierzchniowo czynnych. Wzbogacone są również o syntetyczne ścierniwo, które doskonale absorbuje brud. Pielęgnacyjne działanie na skórę dłoni pasty BHP zawdzięczają lanolinie i naturalnym wyciągom roślinnym. Produkt jest bardzo ekonomiczny, niewielka ilość pozwala na skuteczne umycie rąk. W dodatku występuje w kilku pojemnościach, co ułatwia jego dystrybucję w zakładzie pracy.

Mydła

Mydła przeznaczone dla pracowników fizycznych cechują się wzmocnionym działaniem. Do ich produkcji używa się amfoterycznych i anionowych środków powierzchniowo czynnych, dzięki czemu mydło lepiej się pieni. By nie dopuścić do przesuszenia dłoni, do preparatów tego typu, dodawane są składniki odżywcze takie jak prowitamina B%, lanolina, olej kokosowy, ekstrakt z aloesu czy gliceryna. Zapewniają one skórze gładkość i chronią ją przed utratą nawilżenia.

Kremy do rąk

Pracownicy fizyczni powinni używać również kremów do rąk. Warto sięgać po nie kilka razy dziennie. Grubszą warstwę kosmetyku dobrze jest wmasować w dłonie przed wieczornym spoczynkiem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kremów do rąk. Najlepiej wybierać te, które stworzone zostały na bazie naturalnych składników. Na jakie komponenty szczególnie zwrócić uwagę? Dobry krem dla pracownika fizycznego powinien mieć przede wszystkim właściwości odżywcze. Wśród kosmetyków należy więc poszukiwać preparatów, które wzbogacone zostały o miód, wosk pszczeli, proteiny mleka, lanolinę, glicerynę, witaminy A i E oraz naturalne olejki.