Wymóg udostępnienia odzieży i obuwia roboczego określa artykuł 237 Kodeksu Pracy. W przypadku, jeśli istnieje ryzyko zniszczenia lub zabrudzenia ubrań należących do pracowników konieczne jest zapewnienie im odpowiedniej odzieży. Kurtka robocza to podstawa, która zapewnia wygodę podczas wykonywania zawodów w terenie. Dowiedz się, jak ją wybrać i czym się powinna cechować.

Czynniki, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze roboczej kurtki

Wybierając się do sklepu BHP, aby wyposażyć się w letnie lub zimowe kurtki robocze do pracy, zwróć szczególną uwagę na:

  • Tworzywo – z którego zostały wykonane
  • Krój – powinien być wygodny i zapewniać swobodę ruchów
  • Dodatkowe elementy – na przykład kieszenie czy części wyposażenia
  • Ochronę – przed utrudnionymi warunkami atmosferycznymi (na przykład deszczem czy śniegiem) oraz niskimi lub wysokimi temperaturami czy ogniem

Wszystko jednak zależy od warunków pracy i stanowiska.

Jakie właściwości powinna mieć kurtka BHP, czyli z jakich materiałów może być wyprodukowana?

Szukając wysokiej jakości kurtek roboczych ocieplanych na zimę czy termoaktywnych na lato, należy wziąć pod uwagę materiał. W zależności od środowiska pracy i przepisów odnośnie wymogów powinny się cechować wysoką jakością i odpornością. Przykładowo w hutach szkła czy cementowniach odzież robocza powinna się wyróżniać właściwościami przeciwchemicznymi i chronić przed zanieczyszczeniami. W związku z tym wyróżnia się kurtki BHP wykonane z:

  • Polaru – materiał wykorzystywany do ocieplenia roboczych kurtek zimowych, często jako podszewka
  • Sztucznych tworzyw – składają się na nie guma, ortalion czy tworzywo PCV, zabezpieczają przed wilgocią
  • Typu softshell – chroni przed wiatrem i deszczem, a przy tym jest lekki i wygodny (materiał oddycha i cechuje się wiatroszczelnością)

Spośród odzieży BHP wyróżnia się poza tym kurtki odblaskowe, które zapewniają bezpieczeństwo podczas pracy na drodze czy w nocy. Odzież ostrzegawcza jest dostępna w hurtowniach BHP w klasycznych lub przedłużanych fasonach. Dodatkowe kieszenie, stałe lub odpinane kaptury, ściągacze i zapinane na rzep mankiety zapewniają komfort użytkowania. Ponadto mają właściwości oddychające i wodoodporne. Ich dodatkową zaletą jest nowoczesne wzornictwo.

O czym jeszcze dobrze pamiętać?

Właściwości kurtki roboczej wzmocni bielizna termoaktywna. Koszulka czy kalesony zatrzymujące ciepło sprawdzą się nie tylko podczas uprawiania sportów zimowych. Szczególnie szybkoschnące kalesony są polecane przy pracy w terenie. W ofercie sklepów BHP można znaleźć bieliznę antyelektrostatyczną, termoaktywną i termoregulacyjną, odporną na ogień. Zestawy bielizny roboczej zapewniają ochronę przed wilgocią. Są przy tym wygodne i lekkie, a przy tym wykonane z oddychających materiałów. Ponadto bielizna tego typu dopasowuje się do ciała. Produkuje się ją najczęściej z bawełny, poliestru, nylonu, elastanu połączonych na przykład związkami srebra i miedzi. Coraz częściej odzież termoaktywną wytwarza się ją z elastycznych włókien połączonych z bambusem.

Kurtka robocza powinna być dopasowana rozmiarem do pracownika. W innym przypadku może nie spełniać podstawowych funkcji. Ważne, aby spełniała określone wymogi i była odporna na ogień, temperaturę czy substancje chemiczne, na które Twoi podwładni są na co dzień narażeni. Dodatkowe pasy odblaskowe zapewnią bezpieczeństwo na drodze w nocy.