Centrum miasta to rejony, które są każdego dnia wręcz oblegane przez mieszkańców. Prywatne parkingi to dobry pomysł na biznes, jednak wiążą się z dużą odpowiedzialnością – w szczególności strzeżone, kiedy właściciel zobowiązuje się do pilnowania porządku na jego terenie. Podstawą bezpieczeństwa jest zastosowanie właściwych środków ostrożności. O jakich elementach powinni pamiętać właściciele miejskich parkingów?

Właściwe oznakowanie ruchu

Podstawowym wyposażeniem parkingu jest jego właściwe oznakowanie. Powinno być klarowne i możliwie jak najbardziej zgodne z zasadami panującymi na drogach publicznych. Żeby ustalić zasady ruchu, można wykorzystać znaki poziome (malowane na powierzchni parkingu) lub znaki pionowe. Przydatne okazują się też wszelkiego rodzaju pachołki drogowe i ograniczniki, przy pomocy których łatwo wyznaczyć na przykład pasy ruchu. Warto stosować miękkie pachołki i elastyczne słupki, gdyż podczas manewrów, kierowcy często o nie haczą. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych kolizji. W przypadku wąskich alejek najlepszym rozwiązaniem będzie wytyczenie dróg jednokierunkowych, aby samochody nie musiały się nawzajem przepuszczać.

Szlabany – kiedy warto je założyć?

Kwestia szlabanów jest raczej indywidualna. Przyjadą się na parkingach, na których pobierane są opłaty podczas wjazdu lub wyjazdu. Szczególnie polecane są urządzenia, które w momencie wjazdu od razu generują bilety. W ten sposób nie trzeba zatrudniać obsługi, która będzie zajmowała się wydawaniem kwitków oraz notowaniem godzin wjazdów i wyjazdów każdego pojazdu. Specjaliści ze stargardzkiej firmy URBITKA podkreślają, że szlabany są polecane na parkingach prywatnych, na które kupuje się miesięczne abonamenty. Dzięki temu uniemożliwi się wjazd osobom nieupoważnionym. Rezerwacja jest możliwa również poprzez wyznaczenie odrębnych miejsc i zaopatrzenie ich w blokady parkingowe.

Progi zwalniające i dodatkowe wyposażenie

W przypadku szczególnie dużych parkingów, na których występują długie, proste alejki, bardzo ważne jest stosowanie progów zwalniających. Niestety, wielu nieodpowiedzialnych kierowców ma tendencje do lekkomyślnego, szybkiego poruszania się do parkingu. Prowadzi to do wielu stłuczek – zarówno tych niewielkich, jak i naprawdę poważnych. Progi zwalniające wymuszają na kierowcy zachowanie bezpiecznej prędkości.

 

Do dodatkowego wyposażenia zalicza się również elementy odblaskowe, szczególnie przydatne w nocy. Przy ich pomocy należy oznaczać wszystkie niebezpieczne punkty, takie jak słabo widoczne słupki lub wzniesienia.