Punkty obrotu złomem i surowcami wtórnymi to nie tylko miejsca, gdzie można nabyć lub sprzedać materiały, ale też skorzystać z innych opcji. Wiele firm proponuje dodatkowe usługi, które nie wszyscy znają. Należą do nich m.in. odpłatny odbiór odpadów, złomowanie samochodów, jak również inne czynności np. demontaż i rozbiórka metalowych konstrukcji czy transport drogowy towaru.

Złomowanie auta

Złomowanie aut jest możliwe tylko wtedy, kiedy przekazany pojazd jest kompletny. Warunkiem jest waga samochodu osobowego. Nie może być mniejsza niż 90% jego masy widniejącej w dowodzie rejestracyjnym. Większość firm w tym celu przyjeżdża do klienta lawetą i wycenia na miejscu stare auto. Rozpoczęcie złomowania samochodu nie może się odbyć bez wystawienia zaświadczenia o demontażu auta. Jest ono potrzebne do wyrejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji oraz wymówienia ubezpieczenia OC. Z reguły usługa ta kosztuje ok. 400 zł. Za każdy brakujący kilogram trzeba zapłacić złotówkę. Tzw. autokasacja polega na usunięciu wszystkich płynów np. paliwa, likwidacji auta specjalnym dźwigiem, a także unieważnieniu dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych oraz karty pojazdu. Usługę złomowania samochodu można połączyć z pozbyciem się zbędnych katalizatorów. Zużyte katalizatory samochodowe obejmujące metale szlachetne można oddać do punktu skupu, gdzie zostaną następnie przerobione.

Skup złomu elektronicznego

Sprzedaż surowców wtórnych i skup polega również na nabyciu przez punkty zużytych przyrządów elektrycznych i elektronicznych. Tzw. elektroodpady są wtórnymi surowcami, podlegającymi powtórnej przeróbce. Nie mogą jedynie obejmować odpadów niebezpiecznych. Dzięki segregacji odpadów i dostarczeniu ich do skupu przyczyniamy się do działania w zgodności ze środowiskiem. Skup złomu elektronicznego wiąże się z nabyciem przez punkty zużytych akumulatorów i baterii. Są one następnie oddane do recyklingu. Właściwe punkty przyjmują i nabywają sprzęt AGD i RTV. Dotyczy to wielko- i małogabarytowych urządzeń np. pralek, kuchni gazowych, lodówek, sprzętu audiowizualnego, teleinformatycznego (monitory czy komputery), telekomunikacyjnego i biurowego (np. drukarki), a także przyrządów elektronicznych i elektrycznych. Z usługi dostarczenia nieużywanego sprzętu mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i podmioty gospodarcze i instytucje.

Inne usługi w obrębie skupu i sprzedaży surowców wtórnych

Punkty skupu i sprzedaży często zajmują się także gospodarką odpadami. W jej ramach można skorzystać z usługi udostępniania odpadów i ich transportu specjalistycznymi pojazdami. Możliwe jest także wypożyczenie kontenerów o różnej pojemności do ich zbierania. Dodatkowo odpłatnie można skorzystać z rozbiórki i demontażu metalowych konstrukcji oraz wynająć sprzęt budowlany wraz z obsługą. Pozostałe usługi to przyjmowanie odpadów w postaci: gruzu budowlanego, opakowań, opon samochodowych, papy, styropianu, luster i szyb czy wełny mineralnej. Zwrócić można także wszelkie tworzywa sztuczne, takie jak: opakowania foliowe, butelki i nakrętki po napojach.

Skup złomu i obrót surowcami wtórnymi to przyjazna dla środowiska i pozwalająca zaoszczędzić kosztów opcja. Zamiast zanieczyszczać środowisko odpadami, lepiej oddać je do właściwego punktu. Możemy również skorzystać z dodatkowych usług, takich jak dogodny transport lub wypożyczenie kontenerów.