Rękawice ochronne i robocze to jedne z podstawowych elementów odzieży BHP. Konieczność posiadania ich na sobie mają pracownicy na wielu stanowiskach, którzy narażeni są na uszkodzenie dłoni. Głównych zadaniem rękawic BHP jest ochrona tej części ciała, np. przed działaniem narzędzi, czy też środków chemicznych. Rękawice robocze i ochronne klasyfikowane są zgodnie z normami. Zobacz, jak klasyfikuje się rękawice BHP.

Klasyfikacja rękawic roboczych i ochronnych

Rękawice ochronne i robocze dzieli się na trzy kategorie. Kategoria I obejmuje rękawice, które wykorzystywane są tylko w warunkach niskiego ryzyka. Stosowanie rękawic zaliczanych do tej kategorii ma na celu przede wszystkim zwiększenie komfortu pracy, a także ochronę przed powierzchniowym uszkodzeniem skóry, zabezpieczenie przed temperaturą nieprzekraczającej 50 stopni Celsjusza i przed słabymi chemikaliami. Do tej grupy zalicza się większość rękawic roboczych, w tym rękawice przeznaczone do prac gospodarczych, sprzątania, prac ogrodowych i domowych.

Rękawice zaliczane do kategorii II wykorzystuje się podczas wykonywania prac, gdzie ryzyko jest średnie. Takie rękawice zwykle przeznaczone są do użytku ogólnego, a ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej odporności mechanicznej np. na przecięcia, przekłucia, ścieranie i rozdarcie. Ponadto rękawice ochronne z tej kategorii mają na celu ochronę dłoni przed cieplnymi i zimnymi czynnikami. Produkty kategorii II, które znajdziemy np. w ofercie firmy Kalicińscy FHU z Kamienicy w województwie małopolskim, muszą posiadać specjalne oznakowania i certyfikaty. Do kategorii II zaliczają się:

  • rękawice antywibracyjne,
  • rękawice powlekane,
  • rękawice ocieplane,
  • rękawice skórzane i wzmacniane skórą.

Kategoria III obejmuje wszelkie rękawice ochronne, które przeznaczone są do prac, gdzie ryzyko wystąpienia uszkodzenia rąk jest wysokie. Takie rękawice zabezpieczają przed groźnymi urazami, a nawet zagrożeniami dla życia. Rękawic tych używa się np. w trakcie wykonywania prac przy wysokim napięciu, a także, gdy pracujemy z agresywnymi chemikaliami. Takie rękawice przechodzą odpowiednie testy, a dodatkowo posiadają certyfikaty i są zatwierdzone przez Jednostkę Notyfikowaną. Do nich zaliczają się m.in. rękawice chemoodporne i spawalnicze.

Jaki występuje podział rękawic ochronnych?

Rękawice ochronne można podzielić między innymi ze względu na rodzaj zagrożenia. Wówczas wyróżniamy następujące akcesoria:

  • rękawice chroniące przed czynnikami biologicznymi i chemicznymi,
  • rękawice chroniące przed mechanicznymi zagrożeniami,
  • rękawice chroniące przed działaniem wysokiej temperatury,
  • rękawice chroniące przed działaniem niskiej temperatury,
  • rękawice elektroizolacyjne,
  • rękawice antywibracyjne,
  • rękawice stosowane w atmosferze zagrożonej wybuchem.

To jednak nie wszystkie typy rękawic, ponieważ biorąc pod uwagę specyficzne zastosowania, spotyka się także rękawice antystatyczne, spawalnicze, a także kriogeniczne.