Każda osoba fizyczna prowadząca własną działalność gospodarczą, jest zmuszona do odprowadzania podatku dochodowego. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest rozliczanie się na zasadach ogólnych. Rozliczenie z Urzędem Skarbowym może wydawać się trudne, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców. W wielu przypadkach konieczna jest pomoc księgowego. Na czym polega to rozwiązanie i jakie są jego największe wady i zalety?

Kto pyta nie błądzi!

Wielu przedsiębiorców stara się poszukiwać informacji związanych z rachunkowością i prawem podatkowym na własną rękę. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach pomoc doświadczonego księgowego to jedyne wyjście, aby nie popełnić błędów w zakresie rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Dotyczy to wszystkich rozliczeń, nie tylko podatku na zasadach ogólnych. Dobre biuro rachunkowe zajmie się zarówno sporządzaniem niezbędnej dokumentacji, jak i profesjonalnym doradztwem – księgowy to ogromne wsparcie dla przedsiębiorcy. Przykładem polecanego biura rachunkowego jest między innymi Biuro Rachunkowe AM, którego siedziba znajduje się w Lubinie na terenie województwa dolnośląskiego.

Czym jest podatek na zasadach ogólnych?

Podatek na zasadach ogólnych jest formą podstawową i bardzo często stosowaną, która dotyczy wyłącznie osób fizycznych. Podstawą do wykonania rozliczenia jest ustalenie przychodu firmy. W tym celu należy pomniejszyć całkowity przychód działalności o koszty związane z jego uzyskaniem. Osoby fizyczne są zobowiązane do systematycznego prowadzenia ewidencji, na podstawie których jest to wyliczane. Decydując się na skorzystanie z usług biura rachunkowego, nie trzeba martwić się o popełnienie błędów – wszelkimi obliczeniami i sporządzaniem dokumentacji zajmie się księgowy.

Wady podatku na zasadach ogólnych:

  • wysoka stawka podatku dochodowego przy drugim progu (aż 32%);
  • konieczność skrupulatnego prowadzenia i kontrolowania przychodów oraz kosztów prowadzenia firmy;
  • kary wynikające z błędów w ewidencji.

Zalety podatku na zasadach ogólnych:

  • możliwość korzystania z ulg i odliczeń;
  • korzystna opcja dla osób, których firmy mają wysokie koszty uzyskania przychodu;
  • możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem.

Rozliczenie z Urzędem Skarbowym to bardzo ważna czynność, która jest obowiązkiem właściciela firmy. Za niedopilnowanie lub świadome oszustwo można zostać ukaranym, najczęściej wysoką karą pieniężną. Kwoty te bywają naprawdę wysokie i mogą sprawić, że firma wpadnie w poważne kłopoty finansowe. Spory z Urzędem Skarbowym są trudne do wygrania, dlatego lepiej postępować uczciwie i nie obawiać się konsekwencji swoich działań.