Posiadanie kasy fiskalnej staje się obowiązkiem coraz większej liczby przedsiębiorców. Kategorie towarów, które muszą być na niej obowiązkowo ewidencjonowane stale ulegają poszerzeniu. Zmieniają się również prawne regulacje. Kto i kiedy ma więc obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Jakie były najnowsze rozporządzenia na lata 2020-2021?

Kasa fiskalna w sklepie

Jeśli nasza działalność polega jedynie na współpracy z innymi firmami nie musimy posiadać kasy fiskalnej. Zmienia się to, w momencie, kiedy chcemy prowadzić sprzedaż towarów dla osób fizycznych lub rolników ryczałtowych.

Według rozporządzenia Ministra Finansów wydanego na podstawie  art. 111 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, prawo nakłada obowiązek rejestrowania na sprzedaży artykułów na rzecz osób fizycznych, nieposiadających własnej działalności gospodarczej, na kasie fiskalnej. Jednak przedsiębiorca nieprzekraczający obrotu wysokości 20.000 zł rocznie, obracający produktami niewymienionymi w katalogu towarów, które bezwzględnie powinny być nabijane na kasę, jest zwolniony z tego obowiązku.

Mimo takiego zwolnienia warto jednak pomyśleć, przyszłościowo. Przestaje ono obowiązywać przy sprzedaży choćby jednego artykułu z listy tych, które muszą być obowiązkowo rejestrowane, warto więc zaopatrzyć się w sprzęt zawczasu.

Nowe przepisy 2020-2021

Jak przeczytamy na stronie Duo-Soft, kolejno zostanie wprowadzony obowiązek posiadania kasy online:

  • 1 stycznia 2020 r. dla podatników sprzedających paliwo oraz świadczących usługi mechaniki pojazdowej i wymiany opon;
  • 1 lipca 2020 r. dla świadczenia usług związanych z gastronomią (również sezonowo), hotelarstwem, oraz sprzedażą węgla;
  • 1 stycznia 2021 r. dla podatników świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, prawnicze, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów oraz z branży fitness (w zakresie wstępu).

Możemy jednak skorzystać ze zniżki. Przy pierwszym zakupie onlinowego urządzenia fiskalnego  przysługuje nam zwrot kosztów zakupu z Urzędu Skarbowego do 90%, o maksymalnej wysokości 700 zł.

Nadal będzie można posiadać kasy starego typu, ale tylko przez jakiś czas. Docelowo, kasy online mają zastąpić tradycyjne. Te zmiany mają na celu poprawę kontroli ewidencjonowania sprzedaży. Nowe urządzenia, będą mogły wysyłać informacje bezpośrednio do Centralnego Repozytorium Kas.