Znalezienie pracy na emigracji często jest problematyczne z powodu bariery językowej. Dlatego coraz więcej pojawia się agencji pracy tymczasowej, która pomaga osobom ze wschodu – Rosji, Ukrainy czy Białorusi w znalezieniu zatrudnienia u polskich pracodawców. Agencja pracy współpracuje z tłumaczami, więc nie ma problemu w porozumieniu się między osobą pracy poszukującą oraz stroną oferującą stanowisko pracy. Agencja pośrednictwa pracy to sposób na legalne zatrudnienie.

Praca tymczasowa, czyli jaka?

Zdarza się, że gdzieś umyka istota pracy tymczasowej, dlatego warto to wyjaśnić. Praca tymczasowa to nic innego jak „praca w określonym czasie”, doraźna lub sezonowa. Wielu pracodawców wie, że w danym okresie wzrośnie zapotrzebowanie na większą liczbę rąk do pracy i to właśnie w takich momentach zlecają agencjom pracy tymczasowej, poszukiwania kandydatów na nowe, sezonowe stanowiska.

Z kolei agencja pracy tymczasowej to firma, która działa na zasadzie pośrednika między pracodawcą a potencjalnym pracownikiem. Jest to duże ułatwienie dla obu stron, zwłaszcza jeżeli istnieje wspomniana już bariera językowa. Zatrudnienie przez agencję pracy jest dobrym pomysłem dla pracowników ze Wschodu, gdyż dzięki temu następuje legalizacja zatrudnienia – dopełnione zostają wszelkie formalności w tym opłaty dla ZUS-u oraz odprowadzane są podatki.

Dodatkowo współpraca z biurem pracy tymczasowej zapewnia pracownikowi otrzymanie legalnej umowy na czas zatrudnienia oraz dopilnuje przestrzegania warunków w niej zawartych. Sam rekrutowany nie musi martwić się opłatami, gdyż dobre agencje pracy tymczasowej nie oczekują pieniędzy na starcie – otrzymają swoją zapłatę po wykonaniu zlecenia.

Pracownicy z Ukrainy – co może zaoferować im rynek pracy?

Agencja pośrednictwa pracy rekrutują na stanowiska, na które spływa zapotrzebowanie od pracodawców. To, jaką pracę można dostać zależy więc głównie od tego, w jakim regionie poszukujemy zatrudniania. Wielu pracodawców potrzebuje osób chętnych do wykonywania pracy fizycznej dlatego agencje oferują kandydatom m.in.:

  • praca jako kucharz,
  • praca na produkcji,
  • praca na budowie,
  • praca przy sprzątaniu.

Pracownicy z Ukrainy na stałe wpisali się już w strukturę polskiego rynku pracy. Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby ze Wschodu do pracy sezonowej przez agencje pracy tymczasowej, chociaż ostano mocno zyskuje na popularności inna forma pozyskiwania pracowników.

Leasing pracowników – prosty sposób na zatrudnienie

Wzrost zapotrzebowania na ręce do pracy ma wpływ na dynamiczny rozwój agencji pracy tymczasowej. Aby nadążyć za zmieniającymi się potrzebami swoich klientów, agencje pokroju Izzy Worker coraz częściej oferują tzw. leasing pracowniczy, który pozwala na błyskawice zasilenie szeregów firmy, pracownikami „wypożyczonych” z innej firmy.

Wygląda to tak, że pracodawca udziela zgody na pracę przez pewien okres u innego pracodawcy poprzez udzielenie wypożyczanemu pracownikowi bezpłatnego urlopu wypoczynkowego. W tym czasie pracownik może podjąć się zadań powierzonych przez tymczasowego pracodawcę. Leasing pracowniczy odbywa się na zasadzie porozumienia stron i musi posiadać jasno określone warunki.

Leasing pracowników np. z Ukrainy jest mniejszym obciążeniem dla firmy, gdyż to agencja pracy rekrutuje kandydatów i oddelegowuje ich do pracy w wyznaczonej placówce. Również obsługa kadrowo-płacowa spoczywa na barkach przedstawicieli agencji, a nie na pracodawcy. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala maksymalnie obniżyć koszty zatrudnienia.