Zapewnienie przez pracodawcę obiadów dla swoich pracowników stało się obecnie normą w wielu firmach. Decydują się na to nie tylko te, w których posiłki przysługują na podstawie kodeksu pracy, ale również te przedsiębiorstwa, których działalność nie odbywa się w uciążliwych warunkach. Korzyścią dla pracodawcy jest możliwość wliczenia obiadów pracowniczych w koszty uzyskania przychodu.

Catering dla firm

Jedną z form zapewnienia pracownikom ciepłych posiłków stosowaną przez pracodawców jest catering. Wykorzystywany jest zazwyczaj przez firmy, w których warunki pozwalają komfortowo zjeść obiad, ale zaplecze gastronomiczne nie jest wystarczające, by przygotować obiad na miejscu. Posiłki przywożone są na miejsce w pojemnikach, które pozwalają im zachować odpowiednią temperaturę. Popularność tego rozwiązania sprawia, że lokale prowadzące catering dla firm mają często specjalną ofertę lunchową dla zorganizowanych grup. Zazwyczaj pracodawca ma możliwość ustalenia menu spośród różnorodnych opcji. Zalety tego rozwiązania to przede wszystkim dostęp do pełnowartościowych posiłków bez konieczności organizowania w firmie kuchni oraz stołówki dla pracowników.

Catering jest też niezastąpionym rozwiązaniem w przypadku organizacji przez firmę konferencji czy szkoleń. Takie wydarzenia wymagają odpowiedniej oprawy, a firma cateringowa ma doświadczenie w zakresie ich obsługi i jest w stanie zapewnić odpowiednie zaplecze gastronomiczne w postaci zastawy, obrusów czy podgrzewaczy do serwowania dań ciepłych. Elementem takiego poczęstunku są również przekąski wytrawne na zimno.

Karty lunchowe i abonament obiadowy

W wielu firmach, szczególnie tych, których pracownicy wykonują swoje zadania w trudnych, uciążliwych warunkach, nie ma możliwości zorganizowania posiłków pracowniczych. Do takich należą między innymi place budowy. Obiady pracownicze zapewniane są wówczas przez lokale gastronomiczne, z którymi współpracuje pracodawca. Rozwiązaniem dedykowanym dla takich przypadków są karty lunchowe. Jest to karta płatnicza przeznaczona wyłącznie do płacenia za obiad w określonych lokalach gastronomicznych. Jej konto doładowywane jest zgodnie z wysokością dofinansowania na posiłki, jaką przeznacza pracodawca, a środki się kumulują. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość jedzenia obiadów w różnych lokalach – warunkiem wyboru będzie zazwyczaj odległość od miejsca pracy, przerwa obiadowa ma bowiem ograniczony czas trwania.

Inną formą organizacji obiadów pracowniczych jest abonament obiadowy prowadzony przez olsztyńskie bistro Diner. Polega on na wykupieniu miesięcznego pakietu posiłków, który może obejmować tylko dni robocze, lub dni robocze oraz soboty. Zapewnione w ten sposób posiłki pracownicze dostępne są w dni otwarcia lokalu, co pokrywa się zazwyczaj z czasem pacy firmy. Rozwiązanie to warto rozważyć, jeśli oferująca je restauracja  położona jest w dogodnej lokalizacji, ma smaczne i pełnowartościowe jedzenie oraz przystępne ceny. Wykupienie abonamentu jest też opcją tańszą niż opłacanie dań zamawianych przez pracowników z menu.