Podstawowymi środkami, których celem jest zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa i higieny pracy są odzież ochronna i robocza. Te dwa rodzaje odzieży różnią się od siebie. Przede wszystkim odzież robocza nie musi być certyfikowana, w odróżnieniu od odzieży ochronnej. Obowiązkiem pracodawcy jest dostarczenie takiej odzieży pracownikowi, aczkolwiek nie na wszystkich stanowiskach jest to wymagane. Jakie są rodzaje podstawowych środków ochrony oraz co mieć na uwadze podczas ich kupna?

Odzież ochronna i robocza

Odzież ochronna BHP oraz odzież robocza BHP są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie wykonywania wielu prac. Zadaniem ubrań roboczych jest m.in. ochrona przed zniszczeniem lub zabrudzeniem naszych prywatnych ubrań. Z kolei ubrania ochronne BHP mają na celu zabezpieczenie naszego zdrowia i życia podczas wykonywania rozmaitych czynności.

W asortymencie producentów i sprzedawców odzieży ochronnej i roboczej można wyróżnić odzież letnią, odzież zimową oraz pozostałe elementy ubioru. Do letniej odzieży BHP zaliczamy fartuchy, koszule, koszulki polo, spodnie, tuniki oraz koszulki i cale kombinezony ochronne. Z kolei do elementów odzieży zimowej dodatkowo zaliczają się kurtki. Poza tym spodnie i inne elementy stroju są grubsze.

Wśród pozostałych elementów ubrania ochronnego i roboczego znajdują się kamizelki ostrzegawcze i czapki.

Odzież ochronna BHP i odzież robocza może być znakowana. Polega to na umieszczeniu logo danej firmy na ubraniach. Warto zdecydować się na znakowanie odzieży, ponieważ takie ubrania mogą być potem reklamą danego przedsiębiorstwa. Znakowanie odbywa się poprzez wykonanie haftu lub naniesieniu nadruku.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odzieży ochronnej?

Przed zakupem odzieży ochronnej należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim takie ubrania nie mogą być niewygodne, a co więcej nie mogą ograniczać ruchów osoby, która ma je na sobie. W związku z tym duże znaczenie ma odpowiednie dopasowanie ubrania ochronnego do każdego pracownika. Pomiarów sylwetki dokonuje się na lekkiej odzieży wierzchniej, bez dodawania luzów. Ubrania ochronne BHP produkowane przez firmę Janpol Odzież na zamówienie robocza ochronna uwzględniają konfekcyjne luzy zgodnie z Polską Normą.

Odzież ochronna może być uszyta zarówno według standardowych rozmiarów, jak i indywidualnie, uwzględniając potrzeby konkretnej osoby. Co więcej specjaliści od szycia odzieży BHP oferują swoim klientom stworzenie ubrań o nietypowych rozmiarach dopasowanych do nietypowych sylwetek.

Kolejną rzeczą, nad którą warto się zastanowić przed zakupem odzieży ochronnej jest jej kolorystyka i materiał wyprodukowania. Fachowe firmy zajmujące się szyciem ubrań roboczych i ochronnych wykorzystują w swojej pracy najwyższą jakość tkanin technicznych, która przeznaczona jest do szycia ubrań zawodowych. Materiały te najczęściej pochodzą z Norwegii, Niemiec i innych krajów Unii Europejskiej. To sprawia, że posiadają one wysoką odporność na rozdarcia, mają trwały wykurcz oraz bogatą kolorystykę.

Kolory odzieży ochronnej są rozmaite. Klienci mogą wybierać w zarówno w barwach ciemnych, jak np. czarny, granatowy lub szary, jak również w kolorach jasnych, np. biały, żółty, czy pomarańczowy.

Ostatnim aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest konserwacja odzieży ochronnej i roboczej. Ubrania ochronne BHP najczęściej użytkowane są w trudnych warunkach, przez co dochodzi do ich zużycia. Jeżeli chcemy, by wytrzymały one jak najdłużej powinniśmy przestrzegać informacji zamieszczonych na wyrobach mówiących o tym, jak je konserwować. Podane przez producenta zalecenia zagwarantują odpowiednią trwałość i wygląd odzieży zawodowej przez długi czas.