Każda firma czy to handlowa, czy też produkcyjna i usługowa, posiadająca przestrzenie biurowe musi w swoim obiekcie zainstalować różne urządzenia przeciwpożarowe. Ważne są między innymi standardowe gaśnice, które występują w typach od A do F. Niezależnie czy są one przeznaczone do gaszenia materiałów stałych, gazów, czy tłuszczów i olejów muszą przechodzić one dokładne przeglądy. To wiąże się z ważnymi konserwacjami.

Gaśnice w obiektach i ich przegląd

Przepisy prawa mówią o tym, że dobór odpowiednich gaśnic oraz ich ilość ze wskazaną daną masą, jest uzależniony od wielu czynników. Mowa o stopniu ryzyka pożarowego, ilości osób pracujących w określonym obiekcie, czy o warunkach technicznych budynków. Bezsprzecznie gaśnice muszą jednak pojawić się w przestrzeniach zakładów przemysłowych, magazynów, sklepów i składowisk, czy też firm z przestrzeniami biurowymi. Zgodnie z przepisami, dozorowi technicznemu – najczęściej w cyklach rocznych – podlegają zatem wszystkie zbiorniki gaśnic przenośnych oraz przewoźnych o pojemności większej niż 0,35 dm3 i nadciśnieniu wyższym niż 0,5 bar. Po każdym przeglądzie istotne jest wystawienie odpowiedniego dokumentu, potwierdzającego zdatność do użytku, czy kierowania do szerszych działań konserwacji. Mowa o tzw. konserwacji rozszerzonej i prób ciśnieniowych zbiorników.

Konserwacja rozszerzona gaśnic

Konserwacją rozszerzoną gaśnic nazywamy przede wszystkim działania w zakresie przywracania ich najwyższych parametrów technicznych. Dotyczy to zatem wymiany uszczelek, proszku gaśniczego oraz innych elementów konstrukcyjnych. Konserwacja w porównaniu z przeglądem może zatem dotyczyć otwierania gaśnic, czyli ingerowania w ich wnętrze. Czasem ważne jest również serwisowanie sprzętów gaśniczych, za co uważa się przywracanie odpowiedniego ich funkcjonowania w przypadku wykrycia poważniejszych wad. Konserwacja to zatem nie naprawa, ale dbanie o stan techniczny gaśnicy, jej „pielęgnacja” oraz odświeżanie. Jej częścią może być również przeprowadzenie próby ciśnieniowej zbiornika (oficjalne próby ze wpisem do rejestru wykonuje zawsze UDT).

Do kogo zgłosić się o pomoc?

W Polsce działa wiele firm, zajmujących się projektowaniem instalacji hydrantowych, a także ich wykonawstwem wraz z doborem sprzętu gaśniczego. To one zapewniają również niezbędne przeglądy, konserwacje, remonty oraz modernizacje, również w zakresie szafek hydrantowych, węży czy systemów wczesnego ostrzegania. Szeroką ofertą dla klientów instytucjonalnych oraz coraz częściej dla tych indywidualnych, może pochwalić się m.in. firma JANEX, która posiada odpowiednie autoryzacje największego w Polsce producenta gaśnic – mowa o marce KZWM.