Plandeki budowlane, samochodowe czy magazynowe? Wybór dostępny w ofertach sprzedawców jest ogromny. Problem pojawia się jednak w momencie podejmowania decyzji odnośnie do konkretnego modelu. Aby ułatwić Wam zadanie, przygotowaliśmy artykuł, w którym pokrótce omówimy rodzaje plandek dostępnych na rynku. Podpowiemy Wam także jak wybrać plandekę idealnie dopasowaną do potrzeb.

Jakie cechy wspólne mają wszystkie plandeki?

Kupując plandekę z całą pewnością macie taki sam cel niezależnie od wybieranego modelu. Plandeka jest środkiem ochrony przed uszkodzeniami, zabrudzeniem, wilgocią czy działaniem promieni słonecznych. Najbardziej powszechnym rodzajem plandeki są produkty wykonywane z tworzywa PCV. Tego typu plandeki są bardzo wytrzymałe i dosyć grube. Materiał PCV daje ogromne możliwości produkcji plandek w dowolnym kolorze. Oprócz ochrony duże znaczenie mają także walory estetyczne.

Jakie wyróżniamy rodzaje plandek?

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów jest oczywiście plandeka samochodowa. Jej zadaniem jest zabezpieczenie przewożonego ładunku. Plandeki mogą być montowane zarówno na przyczepkach, jak i ogromnych naczepach. Mogą także służyć do przykrycia całego auta. Kupując plandekę na przyczepkę lub naczepę, najlepiej jest wybrać rozwiązanie dedykowane do takich zastosowań. Warto także zwrócić uwagę na sposób mocowania plandeki. Obecnie mamy kilka mechanizmów mocowania. Wybierając jedną z nich, należy wziąć pod uwagę jak duże siły będą oddziaływać na plandekę. Plandeki chroniące ładunek w trakcie transportu są o wiele grubsze od plandek, których używa się do przykrycia całego pojazdu podczas postoju.

Kolejnym typem są plandeki budowlane, których zadaniem może być zabezpieczenie nieukończonego dachu. Tego typu produkt musi być przede wszystkim wodoodporny oraz odporny na działanie silnego wiatru. Bardzo ważny jest również system mocowania. Montując plandekę budowlaną, nie wolno jej przedziurawić, ponieważ uszkodzenie spowoduje osłabienie całej struktury. To sprawi, że silny podmuch wiatru może po prostu zerwać plandekę.

Plandeki budowlane służą także do przykrywania sprzętu budowlanego oraz maszyn. Jeśli na placu budowy nie ma wiaty, pod którą można schować maszyny, to plandeka powinna być obowiązkowym elementem wyposażenia.

Najbardziej uniwersalnym typem jest plandeka gospodarcza. Doskonale sprawdza się na przykład jako ochrona składowanego drewna. Ten typ jest zbliżony do plandeki rolniczej. Charakteryzuje się ona wysoką wytrzymałością oraz prostym kształtem. Posiada także charakterystyczne otwory montażowe. Sporym atutem plandeki gospodarczej jest relatywnie niska cena.

Na co zwrócić uwagę wybierając plandekę?

Wybierając plandekę, warto zwrócić uwagę na wykończenie wnętrza, sposób mocowania plandeki oraz markę. Jeśli chodzi o wykończenie wnętrza, to niektóre produkty posiadają od środka cienką warstwę miękkiej włókniny. Dzięki temu można je delikatnie założyć i ściągnąć. Ma to znaczenie w przypadku zakładania plandeki na samochód. Włóknina obniża ryzyko porysowania lakieru. Tego typu plandeka zachowa lepszą przyczepność w przypadku drewna lub siana.

Dużym problemem jest wybór optymalnego sposobu mocowania plandeki. Podstawą jest oczywiście odpowiednie zabezpieczenie otworów, przez które będą przeciągane linki mocujące. Bez tego elementu plandeka szybko ulegnie przetarciu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są metalowe kółka lub specjalne uszy.

Na koniec słów kilka warto poświęcić producentom plandek. Wybierając dany produkt, warto kierować się również renomą jego producenta. Dlatego kupując plandekę najlepiej skorzystać z oferty firmy Plandem s.c. z miejscowości Kłomnice. Firma ma wieloletnie doświadczenie w produkcji i montażu hal, namiotów magazynowych oraz plandek samochodowych.