Pożar od zawsze postrzegany był w kategoriach ogromnego zagrożenia nie tylko dla konkretnego obiektu, ale przede wszystkim dla znajdującym się w nim ludzi. Obecnie zaobserwować można, że straty ponoszone wskutek pojawienia się ognia, są skutecznie ograniczane. Osiągnięcie tego celu nie byłoby możliwe, gdyby nie wdrożenie nowoczesnych systemów zabezpieczających. Co warto wiedzieć o ich funkcjonowaniu?

Bierne systemy przeciwpożarowe

Choć sama nazwa mogłaby na to nie wskazywać, jednym z najważniejszych elementów wydajnego funkcjonowania zabezpieczeń, jest bierny system przeciwpożarowy. W jego skład wchodzą przede wszystkim różnego rodzaju materiały, których głównym zadaniem jest opóźnienie rozprzestrzeniania się ognia. Mowa tutaj o specjalistycznych impregnatach przeznaczonych zarówno do drewna, jak i do betonu, a także o nowoczesnych zaprawach ogniochronnych. Powleczenie nimi głównych elementów konstrukcyjnych, do jakich z pewnością zaliczyć można np. więźbę, sprawia iż drewno znacznie później osiąga krytyczną temperaturę zapłonu. Oczywiście daje to ludziom zgromadzonym w budynku dodatkowe sekundy na to, aby oddalić się od zagrożenia na odległość bezpieczną.

Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe nie są jednak w stanie powstrzymać ognia całkowicie. Niemniej jednak wyjątkowo dobrze nadają się do zabezpieczenia elementów stalowych, które z architektonicznego punktu widzenia najczęściej pełnią funkcję nośną. Rola zabezpieczeń biernych, choć może niezbyt spektakularna, staje się niezbędna wszędzie tam, gdzie do ryzyka wystąpienia pożaru podchodzi się w sposób kompleksowy. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czynne systemy przeciwpożarowe

W przypadku czynnych zabezpieczeń przeciwpożarowych mamy do czynienia z systemem, w którego skład wchodzą urządzenia odpowiedzialne zarówno za wykrycie pożaru, jak i za jego ugaszenie. W każdym obiekcie użytkowanym przez ludzi powinny znaleźć się przede wszystkim specjalistyczne czujniki ze szczególnym uwzględnieniem tych analizujących skład powietrza. Urządzenia tego typu z łatwością wykrywają m.in. tlenek węgla, który swoją ponurą renomę zawdzięcza temu, że za pomocą ludzkich zmysłów jest po prostu niewykrywalny. Jeżeli czujnik wykryje podwyższone stężenie niebezpiecznych gazów, sygnał trafia następnie do centrali sterującej, która uruchamia alarm dźwiękowy.

Bezpośrednie walka z ogniem spoczywa jednak na zraszaczach, które w zależności od ilości dostępnej przestrzeni mogą być zamontowane w posadzce lub na suficie. Do coraz częściej stosowanych rozwiązań zalicza się montaż odpowiednio zaprojektowanych okien oddymiających, dzięki którym w prosty sposób można pozbyć się największego zagrożenia dla ludzi, czyli toksycznego dymu.

Jako że czynne zabezpieczenia przeciwpożarowe są całkowicie zautomatyzowanym systemem ochrony obiektów, ich montażem zająć mogą się jedynie wykwalifikowani specjaliści posiadający odpowiednie uprawnienia. Wszyscy inwestorzy, którym zależy na jak najrzetelniejszym wykonaniu prac, powinni zainteresować się ofertą firmy Perfekt Zabezpieczenia Przeciwpożarowe. To właśnie tutaj można liczyć na indywidualne podejście do każdego zlecenia, atrakcyjne warunki cenowe i szeroko zakrojone doradztwo techniczne.