Jeszcze niedawno projekt instalacji elektrycznej był niezbędny w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Jego brak skutkował brakiem pozwolenia na budowę. Od 2015 roku nie ma konieczności składania w urzędzie projektu instalacji, aby ubiegać się o pozwolenie na budowę. Jednak wykonanie precyzyjnego projektu instalacji elektrycznej, która zapewnia bezpieczeństwo domowników i samego budynku, powinno być w interesie inwestora. Dlaczego?

Szczegółowy projekt instalacji elektrycznej może stać się bardzo użyteczny i pomocny na różnych etapach użytkowania budynku. Przed budową można zadbać o ogólny zarys projektowy, ale w trakcie budowy warto uzupełniać go o szczegółowe schematy. Jakie zalety ma dobrze zaplanowana instalacja elektryczna?

Czym jest projekt instalacji elektrycznej?

Projekt instalacji elektrycznej domu zawiera schematy i plany jej przebiegu. Opisuje parametry oraz zastosowane rozwiązania sieciowe i materiały. Bierze pod uwagę sieć elektryczną na danym terenie, wymagane napięcie i dopasowuje je tak, by uniknąć przeciążeń oraz zwarć. Na planie zaznaczone są miejsca rozmieszczenia gniazd wtyczkowych, puszek, punktów świetlnych oraz trasy układania przewodów i usytuowanie skrzynki bezpiecznikowej. Do projektu instalacji wewnątrz domu warto dodać też schemat doprowadzenia prądu na teren posesji.

Jak wykonać projekt?

Projekt instalacji elektrycznej musi być wykonany przez uprawnionego elektryka lub firmę. Oprócz odpowiedniej ilości gniazd, powinien on określać wysokość i optymalną odległość od urządzeń elektrycznych, co pozwoli na uniknięcie stosowania przedłużaczy. Lepiej, by projekt instalacji elektrycznej zawierał więcej gniazdek, niż wskazują na to obliczenia. Gniazda montuje się najczęściej na wysokości 10-40 cm nad podłogą, a nad blatami kuchennymi powinny znajdować się w ich zasięgu. Projekt instalacji elektrycznej powinien też uwzględniać wszystkie punkty oświetleniowe: sufitowe, stojące, nocne czy kinkietowe. Prawidłowo wykonany projekt powinien zawierać również informacje o liczbie i przebiegu obwodów elektrycznych.

Zalety projektu instalacji elektrycznej

Projekt instalacji elektrycznej może przyspieszyć budowę, gdyż usprawnia pracę elektryków. Zapobiega późniejszym problemom związanym z brakiem uziomu, zbyt małą liczbą niezbędnych źródeł światła i gniazd elektrycznych. Dodatkowo przewidzi wygodny dostęp do rozdzielnicy, co jest niezbędne w przypadku awarii. Szczegółowy projekt przebiegu przewodów w ścianach jest też przydatny w trakcie przyszłych remontów.

Projekt instalacji elektrycznej musi zawierać podstawowe parametry, rozwiązania oraz schemat instalacji. Przygotowany bez udziału przyszłych użytkowników może być przez nich korygowany. Warto więc zadbać o współpracę doświadczonego elektryka i mieszkańców.