W dzisiejszych czasach załatwiane spraw przez Internet staje się coraz bardziej powszechne. Dotyczy to nie tylko robienia zakupów, lecz także bardziej poważnych sytuacji życiowych jak np. korzystanie z porad prawnych. Porady prawne online zyskały popularność szczególnie podczas pandemii koronawirusa, gdzie ograniczyliśmy spotykanie się z innymi osobami. Zobacz, jakich spraw mogą dotyczyć porady prawne w takiej formie, a także, jakie są największe zalety i wady tego rozwiązania.

Porady prawne online – czego mogą dotyczyć i ile kosztują?

Chyba każdy, kto korzystał z pomocy prawnika, radcy prawnego lub adwokata, zdaje sobie sprawę z tego, że udając się do kancelarii, możemy zgłosić się z najróżniejszymi problemami prawnymi. Sytuacja wygląda niemal tak samo, jeśli chodzi o porady prawne online. Prawnicy i inne osoby prowadzące własną działalność prawniczą zajmują się m.in. rozwiązywaniem problemów dotyczących spraw spadkowych, spraw związanych z prawem rodzinnym czy gospodarczym. Tak naprawdę sięgając po internetową pomoc prawną, możemy uzyskać odpowiedź na nasze pytanie w każdej dziedzinie prawa.

Warto również wspomnieć o cenie za taką usługę. Jak informuje Adwokat Łukasz Golec z Kancelarii Prawnej z Białej w województwie podlaskim, porady prawne udzielane drogą internetową kosztują podobnie do tych, które otrzymamy na miejscu w kancelarii prawnej. Niekiedy ceny są niższe, aczkolwiek to zależy od prawnika, radcy prawnego lub adwokata. Wpływ na wysokość ceny mogą mieć takie czynniki jak np. dziedzina prawa, czy czas poświęcony na udzielenie porady.

Jakie są największe zalety korzystania z porad prawnych online i jakie są wady tego rozwiązania?

Porady prawne udzielane drogą internetową wiążą się z wieloma zaletami i korzyściami, szczególnie dla osób, które potrzebują pomocy. Przede wszystkim klienci mają łatwy dostęp do kancelarii, które oferują takie usługi i każdy z nas może skorzystać z takiej porady. Poza tym jest to oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy. Przede wszystkim wiąże się to z tym, że nie tracimy czasu na dojazdy do kancelarii prawnej. Kolejna zaleta to szybkość rozwiązania danego problemu. W zależności od stopnia skomplikowania problemu prawnicy są w stanie już po kilku godzinach odesłać nam odpowiedź na problem prawny. Kolejną dość znaczącą zaletą jest to, że możemy zachować pełną anonimowość, dzięki czemu bez żadnego skrępowania możemy mówić o naszych kłopotach, z czym moglibyśmy mieć problem, stojąc twarzą w twarz z prawnikiem. Ostatnią największą zaletą porad prawnych online jest to, że w Internecie możemy znaleźć usługi wielu specjalistów z różnych dziedzin prawa, co mogłoby być problematyczne bez świata online.

Jeśli mowa o wadach to tak naprawdę wyróżnia się dwie główne. Pierwsza z nich to brak kontaktu fizycznego z drugą osobą. Dla niektórych osób takie coś może powodować brak zaufania do prawnika. Druga wada związana jest z ryzykiem wyboru nieodpowiedniej kancelarii prawnej, aczkolwiek z tym musimy liczyć się także wtedy, gdy chcemy skorzystać z pomocy prawnej udzielanej stacjonarnie w kancelarii.