Zdecydowana większość jaszczurek to gatunki mięsożerne, których głównym składnikiem diety są owady. Istnieją także gatunki żywiące się małymi kręgowcami. Żywienie mięsożerców jest stosunkowo łatwe – wystarczy zapewnić im odpowiednie ilości bezkręgowców bądź niewielkich kręgowców. Jak w rzeczywistości wygląda żywienie domowych gadów i co powinien zawierać ich jadłospis?

Podstawowe wymagania żywieniowe

Jaszczurki mięsożerne wymagają diety bogatej w białko, o niewielkiej zawartości tłuszczu i minimalnej ilości włókna. Co za tym idzie pokarm jaszczurek mięsożernych składa się głównie z bezkręgowców, niewielkich gryzoni, jajek oraz ptaków.

Jak karmić mięsożercę i o czym pamiętać?

  • Wielu właścicieli sądzi, że jaszczurki mięsożerne mogą jeść karmę przeznaczoną dla innych gatunków zwierząt, np. psów i kotów. Nic bardziej mylnego. Podawanie karmy kociej lub psiej to prosta droga do uszkodzenia nerek i wywołania silnych niedoborów mineralno – witaminowych. Jaszczurki potrzebują specjalistycznej karmy i żywienia dostosowanego do budowy ich układu pokarmowego.

  • Nigdy nie podajemy jaszczurce żyjących gryzoni lub ptaków. Nawet niewielkie kręgowce mogą zaatakować jaszczurka i doprowadzić do jej urazów. Gryzonie i ptaki muszą zostać zabite i dopiero wtedy podane naszemu zwierzakowi.

  • W przypadku podawania mrożonego pokarmu należy zachować niezbędne środki bezpieczeństwa. Nigdy nie odmrażamy pokarmu poprzez zanurzenie go w ciepłej wodzie, ponieważ sprzyja to szybkiemu wzrostowi bakterii. Po wyjęciu pokarmu zamrażarki należy pozostawić go do odmrożenia i uzyskania temperatury pokojowej.

  • Podawanie surowego białka jajka jest bardzo szkodliwe i może wywołać reakcje skórne.

  • Przesycenie diety pokarmem bogatym w białko jest bardzo szkodliwe i może doprowadzić do uszkodzenia nerek oraz otyłości u gada.

  • Właściciele, którzy podają jaszczurce owady karmowe, powinny trzymać je w specjalnym pojemniku. Owadom powinno podawać się pokarmy bogate w składniki odżywcze, minerały, mikroelementy i witaminy, przez co najmniej dwa dni. Dzięki temu przyszły pokarm dla jaszczurki będzie bardziej wartościowy.

Stosując się do wyżej wymienionych rad, możemy mieć pewność, że nasze jaszczurki pozostaną w dobrej kondycji fizycznej przez długie lata. Warto przy tym pamiętać, że pojawienie się pierwszych objawów choroby, to niemal pewna śmierć gadów. U jaszczurek choroba rozwija się niezwykle szybko i po pojawieniu się symptomów szanse uratowania zwierzęcia są niewielkie.