List motywacyjny jest formą prezentacji siebie oraz świetnym sposobem na przedstawienie swoich dotychczasowych osiągnięć i umiejętności. Dokument ten pozwoli więc pracodawcy bliżej Cię poznać i zdecydować, czy jesteś idealnym kandydatem na zamieszczoną ofertę pracy. Twój list powinien być więc profesjonalny i pokazywać Cię z jak najlepszej strony. Jak zatem napisać skuteczny list motywacyjny, który zainteresuje rekrutera i pomoże zdobyć wymarzoną pracę? Podpowiadamy w artykule.

Co to jest list motywacyjny?

List motywacyjny to dokument aplikacyjny w formie listu. Wysyła się go razem z CV w odpowiedzi na zamieszczoną ofertę pracy. Jego celem jest przede wszystkim przekonanie pracodawcy, dlaczego to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko i poinformowanie, jakie są Twoje motywacje do podjęcia pracy w firmie.

List motywacyjny nie zawsze jest wymagany, jednak coraz więcej firm oczekuje przesłania tego dokumentu. Jest on uzupełnieniem CV, a pracodawca dzięki niemu może dowiedzieć się o Tobie czegoś nowego. Zadbaj więc, by Twój list motywacyjny był napisany profesjonalnie i pokazywał Cię jako kandydata z jak najlepszej strony.

Dlaczego warto pisać list motywacyjny?

Napisanie dobrego listu motywacyjnego jest jedną z najczęstszych trudności przy szukaniu nowej pracy. Wiele osób widząc, że na dane stanowisko wymagany jest list motywacyjny, rezygnuje z aplikowania. Jest to jednak spory błąd. Dokument ten pozwala bowiem wyróżnić się na tle innych aplikujących kandydatów, co ułatwia zdobycie wymarzonej pracy.

List motywacyjny ta pewna forma prezentacji siebie i swoich mocnych stron. Nie zawiera wyłącznie suchych faktów jak CV. Możesz więc przekazać w nim pracodawcy, kim jesteś i na czym Ci najbardziej zależy. Poza tym, pisanie listu motywacyjnego to świetny trening, który pomoże Ci przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Pisząc go, określisz swoją motywację i bez problemu odpowiesz na spotkaniu na pytanie: ,,Dlaczego chce Pan/Pani pracować właśnie w naszej firmie?’’.

Jak napisać list motywacyjny?

Wbrew pozorom przygotowanie dobrego listu motywacyjnego nie musi być wcale aż takie trudne. Należy jednak trzymać się pewnych zasad. Oto porady, jak stworzyć skuteczny i profesjonalny list motywacyjny, który zainteresuje pracodawcę.

Spersonalizuj list pod dane ogłoszenie/stanowisko

Twój list motywacyjny powinien być spersonalizowany, a więc kierowany do konkretnej firmy na określone stanowisko. Nie chodzi tylko o to, by na wstępie dokładnie zaznaczyć, do kogo kierujesz list (dział HR, dyrektor działu itd.), ale również w treści wykazać zainteresowanie właśnie daną firmą i danym stanowiskiem. List motywacyjny, podobnie zresztą jak CV, powinien być dopasowany do oferty. Wyjaśnij więc w liście, jakie są Twoje motywacje do pracy. Opisz, co zachęciło Cię do aplikowania, z jakiego powodu chcesz pracować właśnie w tej firmie i dlaczego na tym konkretnym stanowisku.

Wyjaśnij, dlaczego właśnie Ty

Pracodawca, czytając Twój list, będzie szukał odpowiedzi na pytanie ,,co mogę zyskać, zatrudniając takiego pracownika?’’. Postaraj się więc na nie odpowiedzieć. Napisz, co wniesiesz do firmy. Pokaż swoje cechy charakteru, umiejętności i doświadczenia, które są niezbędne na stanowisku, o które się ubiegasz. Pamiętaj, że wszystko musi być poparte przykładami. Za pomocą trafnych argumentów udowodnij, że naprawdę jesteś idealnym kandydatem.

Pokaż swoje osiągnięcia

List motywacyjny to Twój życiorys zawodowy, dlatego powinien przedstawiać Twoje najważniejsze osiągnięcia. Opisując je, używaj liczb, które przyciągną uwagę rekrutera. Napisz, jakie korzyści przyniosły Twoje umiejętności poprzednim pracodawcom, np. ,,W maju 2019 roku zwiększyłem średnią miesięczną sprzedaż o 20%’’. Jeśli zaś jesteś na początku drogi zawodowej, to skup się na doświadczeniach ze studiów, opisz, w jakich projektach brałeś udział, czego się nauczyłeś i jak zdobytą wiedzę i kompetencje możesz wykorzystać w swojej pracy.  

Pisz konkretnie i na temat

Pamiętaj, by pisząc list motywacyjny zawsze przekazywać konkrety i unikać ogólnych sformułowań. Pracodawcę nie muszą interesować Twoje liczne zainteresowania lub osiągnięcia, które zupełnie nie dotyczą oferty. Przykładowo, zamiast wyliczyć 10 zainteresowań, napisz tylko o jednym, ale rzeczowo, konkretnie i z pasją. Opisując ciekawe hobby, sprawisz, że możesz zostać zapamiętany. Zamiast pisać, że jesteś pracowity, sumienny, odpowiedzialny czy kreatywny, posłuż się konkretnymi przykładami z przeszłości, które udowodnią, że rzeczywiście tak jest. Pisz krótko i na temat. List motywacyjny powinien mieścić się na jednej stronie.

Wyróżnij się

Pamiętaj, że list motywacyjny powinien przyciągnąć uwagę pracodawcy i sprawić, że zainteresuje się Twoją osobą. Najlepiej więc będzie, jeśli dokument czymś się wyróżni. W Internecie można bez problemu znaleźć przykładowy list motywacyjny. Możesz się nim delikatnie zainspirować, ale unikaj gotowych i utartych fraz, które znajdują się w setkach innych listów. Oczywiście należy pamiętać o zwrotach grzecznościowych oraz o wstępie i zakończeniu listu, jednak szablonowe powielanie pewnych sformułowań nie jest dobrym pomysłem. List motywacyjny rozpoczęty zdaniem ,,W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie pracy chciałbym przedstawić swoją kandydaturę” jest nudny, powtarzalny i nie wnosi nic nowego.

Pierwszy akapit tekstu powinien zachęcić do przeczytania całości. Od samego początku spróbuj więc zaciekawić rekrutera, pokaż, że się starasz i piszesz specjalnie dla niego. Już na początku możesz więc pokazać swoje zalety, pasje albo korzyści dla firmy. Innym pomysłem jest nawiązanie do bieżących spraw firmy, co pokaże, że faktycznie się nią interesujesz. Zadbaj też, aby zawartość listu była przekonująca i wiarygodna. Pisząc list, pomyśl, co powinno się w nim znaleźć, by pracodawca po jego przeczytaniu chciał Cię bliżej poznać. 

Sprawdź też, jak stworzyć profesjonalne CV