Mianem darowizny określa się czynności przekazania jednej lub kilku osobom w sposób nieodpłatny określonego składnika własnego majątku. Takie działania mogą również mieć miejsce pomiędzy małżonkami, zarówno przy wspólności majątkowej, jak i podpisanej intercyzie. W niektórych sytuacjach istnieją jednak pewne ograniczenia. O nich, a także o sposobie dokonania darowizny piszemy w poniższym artykule.

Możliwości przenoszenia praw

Co do zasady zawarcie związku małżeńskiego powoduje powstanie pomiędzy żoną i mężem tak zwanej wspólności majątkowej. Obejmuje ona wszystkie dobra nabyte w trakcie trwania małżeństwa przez obydwie strony lub jedną z nich. Nie zaistnieją ona, jeśli osoby zdecydują się na podpisanie odpowiedniego aktu notarialnego – intercyzy, czyli rozdzielności majątkowej. Poza majątkiem wspólnym, każdy z małżonków dysponuje również majątkiem osobistym. Zalicza się do niego między innymi: dobra nabyte przed sformalizowaniem związku, nagrody za indywidualne osiągnięcia, odszkodowania czy też przedmioty uzyskane drogą darowizny, spadku bądź dziedziczenia. W związku z tym pomiędzy małżonkami przenoszenie praw może odbywać się z majątku wspólnego do osobistego i na odwrót.

Dobra, które można przekazać to na przykład: nieruchomość, samochód, pieniądze. Wyjątkiem jest sytuacja przenoszenia praw własności z majątku wspólnego do osobistego jednej ze stron. Nie można w ten sposób darować nieruchomości małżonkowi bądź małżonce. Ponadto istnieje zastrzeżenie, że nie można przekazywać do majątku odrębnego większości składników majątku wspólnego.

Notarialna umowa darowizny

Choć teoretycznie wystarczy umowa spisana pomiędzy małżonkami, to jednak lepiej jest dokonać tych formalności u notariusza, na przykład w kancelarii notarialnej Jacka Wieczorka, znajdującej się w Tarnowskich Górach. Dzięki temu będą one właściwie uwierzytelnione i sporządzone w formie aktu notarialnego. Do jego utworzenia potrzebne jest przede wszystkim okazanie dokumentu potwierdzającego własność, czyli umowy kupna-sprzedaży, wypisu z rejestru gruntów, czy też aktu notarialnego. Ponadto obydwie strony muszą dysponować ważnymi dowodami tożsamości. Jak podczas każdego sporządzania aktu notarialnego, tak również w tym przypadku zostaje on odczytany na głos w obecności obydwu małżonków, a następnie przez nich podpisany. Co ważne, tego rodzaju darowizna nie podlega opodatkowaniu, a dodatkowo, gdy została sporządzona u notariusza nie trzeba jej zgłaszać do Urzędu Skarbowego. Nie jest to również wymagane, gdy jej wartość nie przekroczy 9637 zł, czyli kwoty wolnej od podatku w 2020 roku.