Nie ulega żadnej wątpliwości, że różne gatunki insektów potrafią skutecznie utrudnić wypoczynek na działce rekreacyjnej lub w przydomowym ogrodzie. Prawdopodobieństwo pojawienia się ich gniazd na naszej posesji jest niestety dość wysokie, ponieważ stworzenia te bardzo cenią sobie bliskość ludzi. Chodzi tutaj oczywiście i znacznie łatwiejszy dostęp do pożywienia. Jak zatem skutecznie się ich pozbyć i które z nich mogą być wyjątkowo niebezpieczne?

Czy osy i szerszenie rzeczywiście są zagrożeniem?


Użądlenia insektów takich jak osy i szerszenie zdążyły już obrosnąć w wiele mitów, których treść mrozi krew w żyła. Na całe szczęście większość z nich nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Owszem, użądlenie przez osę lub szerszenia na pewno będzie bolesne, aczkolwiek nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji. Za mocno przesadzone należy również uznać doniesienia, iż atak kilku szerszeni spowodował śmierć dorosłego, zdrowego człowieka. Czy zatem obecność gniazd można zbagatelizować i nauczyć się żyć z nowymi sąsiadami? Okazuje się, że nie do końca.

Użądlenie insektów z rodziny osowatych stwarza szczególne niebezpieczeństwo nie tylko dla osób uczulonych na zawarte w jadzie toksyny, ale także dla seniorów oraz małych dzieci. Choć badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, że osy i szerszenie nie atakują niesprowokowane, to do ich rozjuszenia wystarczy np. nieumyślne naruszenia gniazda. Jako że jego zlokalizowanie może być bardzo kłopotliwe, w kwestii tej należy zaufać jedynie najbardziej doświadczonym specjalistom od dezynsekcji i absolutnie w żadnym przypadku nie walczyć z insektami samodzielnie. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak pozbyć się komarów?


Owadami, które potrafią skutecznie popsuć nawet najbardziej sielankowy wypoczynek, są oczywiście znienawidzone przez wszystkich komary. Atakujące całymi rojami insekty poprzez swoje użądlenia, przyczyniają się do powstawania niezwykle swędzących ranek. Powszechnie występują w każdym rejonie kraju, aczkolwiek wyjątkowo często spotkać można je przy terenach zalesionych położonych w niewielkiej odległości od naturalnych zbiorników wodnych, gdzie mają swoje miejsca lęgowe.

Obecnie na rynku można spotkać się z dziesiątkami różnego rodzaju produktów, których zastosowanie ma komary odstraszać. I choć rzeczywiście wykazują one pewien stopień skuteczności, to efekt działania jest daleki od tego, co można zobaczyć w telewizyjnych reklamach. Jak podkreślają specjaliści z firmy Rattus, skuteczna walka  komarami to złożony proces wymagający bardzo zdecydowanego podejścia.

Podczas odkomarzania firmy zajmujące się deratyzacją, dezynfekcją i dezynsekcją stosują 2 podstawowe metody. Pierwszy wariant zakłada wykorzystanie opryskiwaczy spalinowych i wytworzenie za ich pomocą tzw. mgły zimnokropelkowej. Rozwiązanie to jest sprawdzone oraz charakteryzuje się dobrą skutecznością. Jeżeli jednak komuś zależy na dłuższym działaniu, powinien zdecydować się na zastosowanie drugiej z metod, czyli zamgławiania. Specjalistyczne dodatki olejowe zapewniają preparatom owadobójczym wyższą kleistość, dzięki czemu prawdopodobieństwo zabicia komara jest większe.