Kostka brukowa jest chętnie wybieranym materiałem do utwardzania chodników, alejek czy też budowy przydomowego parkingu. Swoją popularność bruk zawdzięcza atrakcyjnej cenie, trwałości i wysokim walorom estetycznym. Żeby jednak kostka brukowa wokół naszego domu czy innego budynku prezentowała się nienagannie przez długi czas, należy ją regularnie czyścić. W jaki sposób?

Czyszczenie kostki brukowej w zależności od rodzaju zanieczyszczeń

Zaniedbana kostka brukowa wpływa niekorzystnie na estetykę przydomowej i publicznej przestrzeni. Z czasem pojawiają się na niej plamy i przebarwienia, których ciężko pozbyć się przy użyciu domowych detergentów. Warto wiedzieć, że kostkę brukową należy czyścić odpowiednio do rodzaju zabrudzeń, które na niej występują.

W większości przypadków za nieestetyczny wygląd bruku odpowiadają plamy. Błoto lub inne zabrudzenia pochodzenia organicznego można skutecznie usunąć przy pomocy myjki ciśnieniowej. Sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana, gdy do czynienia mamy z tłustymi plamami po oleju silnikowym bądź smarach. W takim wypadku konieczne będzie zastosowanie specjalnych odplamiaczy olejowych. Pamiętajmy, by w przypadku wystąpienia tego typu zanieczyszczeń działać niezwłocznie. Tłuste zabrudzenia wnikają bowiem w strukturę kostki brukowej i mogą spowodować pojawienie się trwałych przebarwień.

Problemem estetycznym jest również biały nalot, który często obserwować możemy na nawierzchni z bruku. Zdarza się, że znika on po ulewnym deszczu, jeśli jednak tak się nie stanie, możemy usunąć go samodzielnie. Jak informuje specjalista z firmy sprzątającej Inmago- pomocny w tym będzie preparat do likwidacji osadów wapiennych, który aplikuje się bezpośrednio na kostkę brukową, a następnie spłukuje dużą ilością wody.

Zdarza się również, że pomiędzy poszczególnymi elementami kostki brukowej pojawiają się chwasty, a sama nawierzchnia staje się siedliskiem dla mchów i porostów. Chwasty można wyrwać ręcznie wraz z korzeniami, natomiast z usunięciem mchów i porostów doskonale poradzi sobie środek o właściwościach biobójczych.

Impregnacja kostki brukowej – dlaczego warto?

Cykliczna impregnacja kostki brukowej jest konieczna dla ograniczenia chłonności nawierzchni, co z kolei zapobiega wnikaniu zanieczyszczeń w strukturę bruku. Po raz pierwszy zabieg można wykonać zaraz po ułożeniu kostki brukowej. Przeprowadzenie impregnacji w późniejszym czasie, zalecane jest zaś po dokładnym oczyszczeniu i umyciu bruku. Do impregnacji kostki brukowej specjaliści polecają preparaty na bazie silikonów, które skutecznie zabezpieczają nawierzchnię oraz nadają jej głęboki, nasycony kolor. Na rynku dostępne są także środki polimerowe, które chronią bruk przed działaniem soli, chemikaliów, rozwojem porostów i wysokim pH. Nie zaleca się natomiast stosowania preparatów na bazie wody, które cechuje niższa cena, lecz znikoma skuteczność.