Zator kanalizacyjny to jedna z najczęstszych przyczyn awarii tej instalacji. Usunięcie przeszkód blokujących swobodny przepływ cieczy nie jest łatwe i wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również profesjonalnego sprzętu. Skąd biorą się zatory i w jaki sposób możesz skutecznie je wyeliminować? Dlaczego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistów i nie warto kombinować na własną rękę?

Ciała stałe w kanalizacji – stąd się biorą?

Ciała stałe blokujące przepływ ścieków trafiają do kanalizacji z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest po prostu kwestia przypadku. Często zdarza się, że osoby prowadzące gospodarstwo domowe lub dzieci wrzucą do kanalizacji coś, co nie powinno się w niej znaleźć np. ściereczkę do kurzu lub pieluchę. Drugim powodem jest nieprawidłowe użytkowanie kanalizacji, które wynika po prostu z niewiedzy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektóre artykuły higieniczne nie powinny trafiać do ścieków. Papier toaletowy lub chusteczka higieniczna bez problemu rozpuszczą się w wodzie i zostaną przetransportowane do oczyszczalni. Niestety, artykuły takie jak podpaski, tampony, waciki do demakijażu lub ręczniki papierowe nie ulegają rozpuszczeniu. Mogą gromadzić się w rurach i tworzyć zatory, które trudno wyeliminować. Nawet czyszczenie kanalizacji przy pomocy silnych środków chemicznych nie jest w stanie rozpuścić tworzyw sztucznych, z których są wykonane wyżej wymienione artykuły.

Osad, czyli największy wróg!

Wbrew pozorom, to wcale nie ciała obce najbardziej zagrażają kanalizacji. Największym wrogiem tej instalacji jest osad. Osad to frakcja stała ścieków, która jest naturalnym zjawiskiem. Powstaje w wyniku rozdrobnienia resztek żywności, odchodów, papieru toaletowego i innych produktów, które każdego dnia są spłukiwane przez gospodarstwa domowe. Z racji tego, że powstawanie osadu jest rzeczą naturalną – nie sposób tego uniknąć. Niewielka ilość osadu nie stanowi zagrożenia. Problem pojawia się wtedy, kiedy jest jego zbyt dużo i uniemożliwia przepływ frakcji ciekłej w rurach kanalizacyjnych. W takiej sytuacji konieczne jest dokładne ich oczyszczenie, najlepiej przy pomocy wody pod wysokim ciśnieniem.

Jak skutecznie usunąć zator?

Usuwaniem zatorów powinna zająć się specjalistyczna firma np. Tran-Szam. Udrożnianie przez niedoświadczoną osobę może skończyć się uszkodzeniem instalacji, co wiąże się nie tylko z wydostaniem się ścieków do środowiska, ale również wysokimi kosztami naprawy. Profesjonaliści posiadają specjalistyczne wyposażenie, które szybko i skutecznie pomoże w usunięciu wszelkich osadów oraz ciał obcych. Oczywiście najlepszym sposobem na uniknięcie awarii jest zapobieganie, dlatego kanalizacja powinna być regularnie czyszczona przez specjalistów.