W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z różnymi wadami wzroku. Do placówek takich jak Gabinet Okulistyczno-Optyczny lek. med. Tatiana Pokotycka zgłaszają się osoby cierpiące na: krótkowzroczność, niezborność, nadwzroczność oraz starczowzroczność. Każdy z tych problemów wpływa na jakość życia i może przyczynić się do wielu trudności w wykonywaniu codziennych czynności. W poniższym artykule omawiamy wspomniane wady.

Częste wady wzroku

Pierwszym z najczęstszych problemów jest hipermetropia, czyli nadwzroczność. To wada wzroku, gdzie układ optyczny oka skupia promienie wpadające równolegle za siatkówkę. W większości przypadków spowodowana jest zbyt krótką osią gałki ocznej i wymaga skompensowania ją poprzez akomodację. Wada ta może utrudniać czytanie i wymaga korekcji za pomocą szkieł „plusowych”. Kolejną z częstych dolegliwości jest krótkowzroczność. W myopii oczy skupiają obrazy przed siatkówką z powodu zbyt długiej osi gałki ocznej. To uniemożliwia ostre widzenie obiektów znajdujących się na większej odległości. Jedynym sposobem na korekcję tej wady wzroku są szkła "minusowe", nie można natomiast skompensować jej akomodacją.

Trzecią z powszechnych wad oka jest astygmatyzm, czyli niezborność widzenia. Główną przyczyną jest nieprawidłowa krzywizna rogówki. Sprawia, że obraz punktowy tworzony przez układ optyczny oka jest rozmyty na siatkówce. Osoby z astygmatyzmem nie widzą dobrze z żadnej odległości. Można to skorygować poprzez noszenie szkieł cylindrycznych "minusowych" lub "plusowych", w zależności od rodzaju niezborności. Naszą listę zamyka starczowzroczność. Jest to proces fizjologiczny związany z utratą zdolności akomodacyjnych oka. Presbiopię powoduje stopniowe twardnienie i utrata elastyczności soczewki. Wywołuje to trudności w czytaniu z bliska u osób powyżej 40 roku życia, które wówczas potrzebują okularów.

Gabinet okulistyczny

Leczenie powyższych wad wzroku to jedna z usług Gabinetu Okulistyczno-Optycznego lek. med. Tatiany Pokotyckej. W zasadzie są to dwa gabinety, zlokalizowane w Sulęcinie i Mieszkowicach. Prowadzi je specjalistka od diagnostyki i leczenia chorób oczu pracująca w zawodzie od 2002 roku. Skupia się na chorobach siatkówki, a pierwszym krokiem do rozpoczęcia leczenia jest badanie OCT - nowoczesna metoda diagnostyczna. Do gabinetów mogą zgłaszać się osoby cierpiące na choroby oczu, takie jak:

  • retinopatia cukrzycowa,

  • AMD,

  • zaćma,

  • jaskra.

Specjalistka doradza w zakresie wyboru soczewek kontaktowych i okularów. Wykonuje też komputerowe badania pola widzenia, profilaktyczne i okresowe badania okulistyczne.