Katar to bardzo uciążliwa dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Najczęściej jest objawem przeziębienia, grypy, ale też alergii. Zatkany nos bywa wyjątkowo uporczywy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Jak więc sobie z nim poradzić? Poznaj domowe sposoby na katar, dzięki którym udrożnisz drogi oddechowe, odzyskasz dobre samopoczucie i szybciej wrócisz do zdrowia.

Jak leczyć katar?

Katar to inaczej nieżyt nosa, który najczęściej towarzyszy infekcjom wirusowym. Objawia się obrzękiem, wydzieliną z nosa, kichaniem i utrudnionym oddychaniem. Uczucie zatkania nosa jest uciążliwe i powoduje zmęczenie oraz ogólne rozbicie. Zazwyczaj utrzymuje się około tygodnia, jednak może trwać też dłużej. Przewlekły katar może wskazywać np. na alergię. Warto też wiedzieć, że czasem nieleczony katar może prowadzić do wielu powikłań. Jeśli wydzielina zalega przez długi czas, staje się gęsta i ma żółtawy kolor, a przy tym występują silne bóle głowy oraz gorączka, może to być katar zatokowy. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza rodzinnego, który postawi diagnozę i w razie konieczności zleci antybiotykoterapię.

Ważne jest, żeby reagować już podczas wystąpienia pierwszych objawów przeziębienia i zastosować domowe sposoby na katar, by nie dopuścić do rozwoju choroby. Jeśli czujemy drapanie w gardle, swędzenie w nosie, a później kichamy, warto wówczas wziąć gorącą kąpiel i zostać w domu. Kiedy w nosie pojawi się wydzielina, najważniejsze jest jej regularne i dokładne oczyszczanie. Pozbycie się wydzieliny utrudni rozwój bakterii, dzięki czemu nie dopuścimy m.in. do bakteryjnego zapalenia zatok.

Jakie są domowe sposoby na katar?

Zanim udamy się do lekarza czy apteki, warto sprawdzić kilka sposobów na katar, które można wypróbować we własnym domu. Są one nie tylko bezpieczne, ale i skuteczne. Jak więc pozbyć się uciążliwego kataru? Poniżej znajdują się sprawdzone domowe sposoby na zatkany nos.

Inhalacje na katar

Jednym ze skutecznych sposobów na katar są domowe inhalacje, które udrożniają drogi oddechowe. Inhalację można wykonać za pomocą naparu z ziół np. z rumianku czy szałwii. Idealnie sprawdzą się także olejki eteryczne takie jak olejek miętowy, eukaliptusowy czy sosnowy.

Aby wykonać domową inhalację, należy na stole albo innej stabilnej powierzchni postawić miskę z przygotowanym naparem, nachylić się, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać nosem parę. Zmniejszy to obrzęk śluzówki i rozluźni zalegającą wydzielinę.

Irygacja nosa

Kolejnym domowym sposobem na zatkany nos jest irygacja nosa wodą morską lub roztworem soli fizjologicznej. Należy wykonywać ją kilka razy w ciągu dnia, najlepiej w pozycji leżącej. Irygację robimy za pomocą irygatora do nosa lub strzykawki lekarskiej. Jedno nozdrze trzeba zatkać palcem, a do drugiego wpuścić roztwór, wciągając równocześnie powietrze nosem. Następnie należy wydmuchać i oczyścić nos oraz to samo zrobić z drugim nozdrzem.

Aromatyczne herbatki i zioła

W walce z katarem i przeziębieniem pomoże picie gorącej herbaty z miodem lub sokiem malinowym i cytryną. Dobrym sposobem na udrożnienie nosa jest też picie naparu z rumianku, szałwii lub innych ziołowych herbatek np. z owoców dzikiej róży, która ma duże ilości witaminy C. Warto pić kilka filiżanek dziennie, a przy tym wdychać unoszącą się parę.

Cebula i czosnek na katar

Domowym sposobem na katar jest także jedzenie czosnku i cebuli, które zawierają substancje o właściwościach przeciwwirusowych. Ząbek czosnku najlepiej rozdrobnić i dodać do kanapki. Rozrzedzić zalegającą wydzielinę w nosie pomoże też spożywanie chrzanu oraz papryczek chili lub jalapeno, które zawierają kapsaicynę, ułatwiającą pozbycie się niedrożności nosa. Warto więc dodawać do potraw ostre papryczki lub też pieprz cayenne.

Gorąca kąpiel i odpoczynek

Aby szybko pozbyć się kataru, należy w miarę możliwości zostać w domu i odpoczywać. Korzystnie zadziała gorąca kąpiel, do której warto użyć olejków eterycznych. Można też moczyć nogi w gorącej wodzie z solą. Po kąpieli najlepiej położyć się do łóżka i porządnie się wygrzać. Pod głowę zawsze należy położyć poduszkę, gdyż ułatwia to oczyszczanie zatok, a leżenie na plecach bez poduszki spowoduje zwiększenie niedrożności. Trzeba pamiętać też o wietrzeniu mieszkania i nawilżania powietrza. Dobrze nawilżone powietrze w sypialni pomoże usunąć zalegającą wydzielinę z nosa, suche zaś jeszcze bardziej utrudni oddychanie.

Jak pozbyć się kataru, czyli o czym jeszcze warto pamiętać?

W okresie zwiększonej zachorowalności, czyli na przełomie jesieni i zimy, warto bardziej o siebie zadbać. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, a więc warto wprowadzić odpowiednią profilaktykę. Bardzo ważne jest zdrowe odżywianie, dostarczanie organizmowi witamin i niezbędnych składników odżywczych. Nasza dieta powinna zawierać m.in. dużo warzyw, owoców oraz ryb. Niezwykle istotne jest oczywiście również nawadnianie organizmu. Należy dziennie pić minimum 2 litry wody mineralnej. Trzeba też ubierać się adekwatnie do pogody. Pamiętajmy, że wirusy, które są przyczyną kataru, atakują najbardziej wtedy, gdy jesteśmy przemarznięci i przemoczeni.