Jonoforeza to forma elektroterapii stosowana zamiennie z galwanizacją. Ten rodzaj fizjoterapii trwa krótko, jest bezbolesny, a przy tym działa na wiele obszarów, zarówno na skórę, jak i mięśnie. Przed zdecydowaniem się na serię zabiegową, warto poznać najważniejsze informacje na jego temat. Na czym dokładnie polega? Kto powinien się na niego zdecydować? Czy są jakieś przeciwwskazania i efekty uboczne? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania.

Co to jest jonoforeza?

Do popularnych zabiegów kosmetycznych zalicza się jonoforeza (jontoforeza często połączona z galwanizacją i elektrostymulacją w rehabilitacji). To krótki, trwający ok. 10 min proces, w którym wykorzystuje się stały tzw. galwaniczny prąd, a także elektrody. Emitowane prądy jonu zostają wprowadzone do skóry, a zgromadzone w jej warstwach, przechodzą dalej razem z krwią. Zabieg jonoforezy przyczynia się do produkcji ciepła i poprawy krążenia. Wyróżnia się przy tym odmianę stabilną (ogólną) i labilną (miejscową). Do przeprowadzenia pierwszej używa się elektrody-półmaski, w drugiej natomiast czynnej i biernej elektrody.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu elektroterapii

Zabieg galwanizacji (jej odmiany) w gabinecie kosmetycznym zalecany jest osobom, które chcą się pozbyć blizn, przebarwień i różnego rodzaju trądziku (pospolitego lub różowatego). Wykonuje się go przy zmarszczkach i utracie elastyczności skóry, rozszerzonych naczynkach czy zwiotczeniu mięśni. Wskazany jest także dla osób nadmiernie się pocących. Natomiast jako środek fizykoterapii stosowana jest przy przykurczach, urazach mięśni i stawów, problemach ze zrastaniem się kości, bólach, zapaleniach czy stanach zapalnych np. oczu.

Na czym polega jonoforeza?

Jonoforeza w kosmetyce wymaga użycia związków: wapnia, cynku, prokainy, lidokainy, histaminy, epinefryny i jodu, w zależności od potrzeb. Np. blizny niweluje się dzięki zastosowaniu jodu, a do usuwania owrzodzeń lub stanów grzybiczych paznokci stosuje się jony cynku. Z reguły zabieg wykonuje się seriami wiosną lub jesienią. Wymaga ok. 10-20 serii zabiegowych. Najczęściej wykorzystuje się: witaminę C, kwasy (AHA, BHA, nikotynowy i retinowy), jodek potasu i chlorek wapnia.

Przed sesją pacjent musi się pozbyć metalowych części ubrań czy biżuterii. Pierwszym krokiem jest nałożenie podkładu. Po wybraniu środka aplikuje się go. Następnie podaje się elektrody, które mogą się znajdować w specjalnej opasce. Do prawidłowego wykonania zabiegu potrzebny jest profesjonalny sprzęt, który pozwoli regulować natężenie prądu. Jego wartość wyrażoną w miliamperach lekarz lub kosmetolog będzie mógł odczytać na wyświetlaczu urządzenia. Wysokość natężenia jest dobierana do rodzaju procesu i problemu pacjenta. Po wszystkim zalecany jest 20-30-minutowy odpoczynek.

Czy są jakieś efekty uboczne?

Do efektów ubocznych tej odmiany galwanizacji w kosmetyce należą takie skutki jak: opuchnięcia, świąd, zaczerwienienia skóry czy uczucie ciepła. Najczęściej są sygnałem, że w trakcie sesji użyto za wysokiego natężenia prądu. Ich występowanie może być także objawem alergii na prąd galwaniczny. W takich przypadkach lekarz odpowiedzialny za sesję lub rehabilitację bądź kosmetyczka zalecają użycie nawilżających i łagodzących objawy preparatów. Z kolei towarzyszące jonoforezie uczucie mrowienia jest jak najbardziej naturalne i świadczy o dobrze wykonanym procesie.

Ewentualne przeciwwskazania

Jonoforezy nie powinno się wykonywać w przypadku ciąży i okresu karmienia, stanów zapalnych i infekcji np. gorączki oraz przy implantach i metalowych częściach odzieży czy biżuterii. Sesji nie przeprowadza się poza tym przy uczuleniach na tego rodzaju prąd. Również wszelkie zmiany skórne i ropne, choroby nowotworowe, wirusowe czy bakteryjne, zranienia oraz stany ropne zębów czy migdałków, a także różnego rodzaju alergie na leki uniemożliwiają wykonanie zabiegu. Efekty zwykle zależą od zastosowanego preparatu, jego stężenia i celu. Wpływ na pozytywne skutki ma poza tym ilość przeprowadzonych serii zabiegowych. Pierwsze efekty widać już po kilku sesjach. Cena jonoforezy jest różna i zależy od salonu. Zwykle koszt wynosi min. 15 zł.