Zniszczone, przesuszone i wypadające włosy są często efektem nieprawidłowej pielęgnacji. Niektóre nawyki, powtarzane w nieświadomy sposób każdego dnia, znacząco wpływają na kondycję i wygląd naszych włosów. Poznaj najczęstsze błędy pielęgnacyjne i sprawdź, które z nich zdarzało Ci się do tej pory popełniać.

Jak dbać o włosy?

Każda z nas chce mieć piękne, zdrowe i lśniące włosy. Na ich stan i wygląd wpływają nie tylko geny, ale także odpowiednia pielęgnacja. Jeśli często miewasz tzw. bad hair day, a Twoje włosy puszą się i są pozbawione blasku, możliwe, że niewłaściwie je myjesz, czeszesz lub używasz złych kosmetyków. Jak więc prawidłowo zadbać o włosy i czego najlepiej nie robić? Poniżej znajdują się najczęściej popełniane błędy przy codziennej pielęgnacji włosów.

Świadoma pielęgnacja włosów, czyli czego należy unikać

1. Mycie włosów zbyt gorącą lub zbyt zimną wodą

Zarówno gorąca, jak i zimna woda nie służą naszym włosom. Gorąca woda otwiera łuski włosów, przez co stają się szorstkie, matowe i pozbawione zdrowego blasku. Przyspiesza też produkcję sebum, a więc włosy i skóra głowy szybciej się przetłuszczają. Zimna woda zaś nie jest w stanie dobrze domyć włosów – łuski się nie otwierają i składniki znajdujące się w szamponie czy odżywce nie wnikają w strukturę włosa. Zatem jak prawidłowo myć włosy? Najlepiej używać letniej wody. Do końcowego płukania można ewentualnie użyć chłodnej wody (ale nie zimnej), by domknąć łuski i sprawić, by były gładkie. Ważne jest też delikatne wmasowanie szamponu w skórę głowy bez drapania paznokciami.

2. Mocne pocieranie włosów ręcznikiem

Pielęgnacja włosów wiąże się z odpowiednim ich traktowaniem. Włosy nie lubią gwałtownych ruchów i szarpania. Po myciu nie można ich trzeć ręcznikiem, gdyż je to niszczy i łamie. W efekcie włosy będą puszące się i suche. Wodę należy więc tylko delikatnie odcisnąć w ręcznik, a najlepiej w miękką, bawełnianą koszulkę. Włosy można zwinąć, tworząc na głowie turban i poczekać aż nadmiar wody sam się wchłonie.

3. Suszenie włosów zbyt ciepłym nawiewem suszarki

Włosy powinno się suszyć chłodnym strumieniem powietrza, gdyż gorący nawiew suszarki rozchyla łuski włosa i pozbawia je blasku. Ważny jest także kierunek powietrza – włosy najlepiej suszyć zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, nie zaś pod włos. W miarę możliwości warto też czasami pozwolić włosom wyschnąć samodzielnie bez użycia suszarki.

4. Zapominanie o termoochronie włosów

Jeśli już narażamy nasze włosy na szkodliwe działanie wysokiej temperatury, zawsze trzeba najpierw użyć sprayu termoochronnego. Najlepiej też starać się ograniczać używanie prostownicy i zastąpić ją dużą, okrągłą szczotką, za pomocą której można wymodelować włosy po umyciu.

5. Nieprawidłowe rozczesywanie włosów

Włosy nie lubią szarpania, dlatego trzeba je czesać delikatnie i powoli. Zwłaszcza mokre włosy są narażone na uszkodzenia mechaniczne, a nieodpowiednie, zbyt gwałtowne rozczesywanie powoduje ich łamanie. Najlepiej używać grzebieni o szeroko rozstawionych zębach, szczególnie przy włosach kręconych. Ważny jest także sposób rozczesywania – zawsze zaczynamy od końcówek i stopniowo przechodzimy do góry. Warto też zastosować wcześniej odżywkę do włosów, która ułatwi cały proces i sprawi, że włosy nie będą się plątały.

6. Używanie kosmetyków niedopasowanych do rodzaju włosów

Produkty, jakich używamy odgrywają kluczową rolę. Kosmetyki do pielęgnacji włosów należy dobrać do ich porowatości, czyli stopnia rozchylenia łusek włosa. Inaczej będzie wyglądała pielęgnacja włosów wysokoporowatych, a inaczej średnio- czy niskoporowatych. Najlepiej obserwować swoje włosy i określić ich zapotrzebowanie na konkretne grupy składników, takich jak proteiny, humektanty i emolienty.

Zobacz czym jest porowatość włosów i jak ją sprawdzić

7. Spanie w rozpuszczonych włosach

Spanie w nocy w rozpuszczonych włosach nie jest dobrym rozwiązaniem. W trakcie snu zmieniamy pozycje, a włosy ocierają o poduszkę, plączą się i są przygniatane, co sprzyja mechanicznym zniszczeniom. Posiadaczki długich włosów powinny więc spinać włosy w luźny kok, warkocz lub kucyk.

8. Zbyt rzadkie podcinanie końcówek

Wiele kobiet chcąc zapuścić włosy, unika ścinania końcówek, co również jest dużym błędem. Tak naprawdę efekt jest odwrotny - zniszczone, rozdwojone końcówki powodują łamanie włosów, przez co trudniej jest je zapuścić. Regularne ich podcinanie jest więc bardzo ważne w świadomej pielęgnacji włosów. Dzięki temu włosy będą wyglądały na zdrowe, zadbane i bardziej gęste.