Agresja jest to celowe działanie, które polega na wyrządzeniu krzywdy psychicznej albo fizycznej innej osobie lub samemu sobie (autoagresja). Zwykle towarzyszą jej krzyk i płacz. Agresja u dzieci nie jest łatwym zjawiskiem, zarówno dla nich, jak i rodziców. Jeśli jednak poznamy przyczyny takiego zachowania, łatwiej nam będzie zrozumieć naszą pociechę i pokonać te niekontrolowane emocje, najlepiej z pomocą terapeuty.

Jakie są przyczyny agresji u dzieci?

Przyczyn agresji jest bardzo dużo. Większość z nich ma podłoże emocjonalne. Należą do nich: nieradzenie sobie z negatywnymi uczuciami, nieśmiałość, brak poczucia bezpieczeństwa, różnego rodzaju lęki, chęć zwrócenia na siebie uwagi. Powodem agresji u dzieci mogą też być błędy wychowawcze. Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, że ich nadmierna opieka i kontrola mogą budzić skrajne uczucia i emocje. Najczęstsze uchybienia popełniane przez dorosłych to:

  • nieograniczony dostęp do komputera i telefonu – urządzenia te bardzo często są dawane dla tak zwanego „świętego spokoju”, rodzic w tym czasie zajmuje się swoimi sprawami i nie zawsze kontroluje strony internetowe odwiedzane przez swoją pociechę,
  • nadmierne wyręczanie – każdy ma naturalną potrzebę bycia samodzielnym, gdy jest nam to odbierane, czujemy się niepewnie, nie inaczej jest u dzieci, gdy zrobią coś same, czują radość i dumę, nie wolno im tego zabierać, bo mogą odczuć, że są niezaradne i stracić poczucie własnej wartości,
  • zbyt duże wymagania – nie powinniśmy zasypywać dzieci zbyt dużą ilością dodatkowych zajęć, bo zaczną się nadmiernie stresować, one same wiedzą najlepiej, co na ten moment najbardziej je interesuje i na tym się skoncentrujmy.

Jak radzić sobie z agresją u dzieci?

Wbrew pozorom karanie dziecka lub ignorowanie jego agresji nie jest dobrym pomysłem. Nie rozwiąże to problemu, wręcz przeciwnie – wciąż będzie narastał. Dlatego najlepiej skorzystać z pomocy psychoterapeuty lub psychologa, który na co dzień zajmuje się leczeniem skrajnych emocji. Miejscem godnym polecenia jest gabinet terapii pedagogicznej Alfa Back Wyciszkiewicz Krystyna. Można tutaj leczyć nadpobudliwość, zaburzenia pamięci, adhd oraz inne niepożądane stany emocjonalne. Terapia pedagogiczna to sprawdzony sposób na wygaszanie negatywnych objawów postępowania oraz kształtowania prawidłowych nawyków i zachowań.