Alergiczny nieżyt nosa zwany jest inaczej katarem siennym. Zalicza się go do alergii wziewnej, która może mieć przewlekłą i łagodną postać, lub też może wystąpić nagle w formie ostrej. Głównymi objawami są cieknący i spuchnięty nos, silne swędzenie oczy, ciągłe kichanie, a nawet duszności. Niestety alergiczny nieżyt nosa dotyczy nawet 1/4 populacji Europy. Choroba dotyka przy tym dzieci, które szczególnie źle ją znoszą.

Alergiczny nieżyt nosa – choroba niemowląt i małych dzieci

Alergiczny nieżyt nosa dotknąć może wszystkim niezależnie od wieku. W cięższych i nawracających postaciach pojawia się on jednak często u małych dzieci oraz niemowląt. To wtedy dochodzi do silnego obrzęku błony śluzowej nosa, która skutkuje całkowitą niedrożnością nosa. Dzieci inaczej od dorosłych reagują przy tym na taką dolegliwość, ciężko ją znosząc. Często mają przy alergicznym nieżycie problemy z oddychaniem oraz przyjmowaniem pokarmów.

Każdy rodzic powinien zatem znać objawy alergicznego nieżytu, ponieważ nawet 80% dzieci przechodzi tę chorobę, a u niektórych ma ona przebieg przewlekły, ostry i nawracający.

Objawy alergicznego nieżytu nosa

Objawy alergicznego nieżytu nosa są stosunkowo łatwe do rozpoznania nawet przez rodziców dzieci. Do typowych dolegliwości należy zaliczyć:

  • kichanie,
  • lekki kaszel,
  • ból gardła,
  • podwyższoną temperaturę,
  • powiększone węzły chłonne,
  • osłabienie smaku i powonienia.

Dziecko staje się także apatyczne lub drażliwe, nie chce przyjmować pokarmów i często płacze. Wyróżniamy dwa typy nieżytu nosa, które warto znać:

  • sezonowy nieżyt nosa – objawy są obserwowane przez mniej niż 3 dni w tygodniu lub utrzymują się przez okres krótszy niż 4 tygodnie, szczególnie pojawiają się w okresie kwitnienia drzew,
  • przewlekły nieżyt nosa – ten typ może utrzymywać się nawet dłużej niż kilka dni. Objawy stale nawracają i stają się problemem rozciągniętym na okres dłuższy niż 4 tygodnie.

Gdzie zgłosić się z dzieckiem przy nieżycie nosa?

Alergiczny nieżyt nosa wielokrotnie mylony jest z zapaleniem zatok o podłożu bakteryjnym. Rozpoznanie choroby warto zatem pozostawić nie lekarzowi pediatrze, ale laryngologowi dziecięcemu. Powinien on przeprowadzić przy tym pełną diagnostykę alergologiczną. Warto, aby przy wizycie określił także stan przewodów słuchowych pacjenta. Ważne są np. mikroskopowe badania uszu czy też tympanometryczne badania słuchu. Każde dziecko powinno być dokładnie zbadane przez dobrego specjalistę w tym zakresie. Zgłosić warto się zatem do doświadczonego laryngologa dziecięcego Marka Czerwińskiego.

Leczenie alergicznego nieżytu nosa

Leczenie alergicznego nieżytu nosa po badaniach gabinetowych, alergologicznych, a nawet laboratoryjnych jest złożone. Przede wszystkim rodzic powinien dbać o to, aby dziecko nie miało kontaktu z alergenem. Ważne jest także sprawdzenie wskaźników mikroklimatu we wnętrzach domu. Unikać należy klimatyzacji, w której namnażają się różne niebezpieczne mikroorganizmy atakujące osłabione organizmy.

Jeśli chodzi o leczenie, które wdroży lekarz, przede wszystkim zastosuje on leki antyhistaminowe, antyalergiczne krople do nosa, płukanki do nosa (oczyszczają i regenerują śluzówkę) oraz krople do oczu. Ważne jest także odczulanie. Niekiedy chorym można podawać nawet szczepionki alergenowe. Starsze dzieci, które mają silną alergię, a także, u których rozwija się astma, mogą zostać skierowane także do poradni pulmonologicznych oraz do uzdrowisk.