Zaburzenia miesiączkowania to częsta przypadłość dotykająca zarówno dojrzewających dziewcząt i kobiet w pełni rozkwitu, jak i Pań przed menopauzą. Pomimo że nie zawsze są objawem chorobowym, nie można ich lekceważyć. Bez względu na to, czy zmagasz się z problemem zbyt długich, obfitych czy nieregularnych menstruacji, nie odwlekaj wizyty u lekarza. Ginekolodzy z Almedica określą przyczynę problemu i wdrożą odpowiednie leczenie.

Zaburzenia miesiączkowania w czasie dojrzewania i wieku dorosłym

Nieregularne cykle u młodych dziewczyn są całkowicie normalne i nie wymagają interwencji lekarskiej. Jeżeli po osiągnięciu 16. roku życia miesiączki nadal są nieregularne, bardzo długie lub obfite, należy udać się na wizytę u ginekologa – lekarz z Almedica podejmie decyzję o wdrożeniu odpowiedniej farmakoterapii. Częstym problemem kobiet w okresie dojrzewania są silne krwawienia, które mogą prowadzić do anemii. W takim przypadku ginekolog może zalecić przyjmowanie leków hormonalnych, które unormują menstruację. Rzadkie i bardzo nieregularne miesiączki mogą natomiast świadczyć o rozwoju procesów chorobowych, takich jak schorzenie tarczycy lub podwzgórza czy zespół policystycznych jajników. U kobiet powyżej 19. roku życia zaburzenia miesiączkowania mają najczęściej związek z gospodarką hormonalną organizmu. Jak wskazuje ginekolog z Almedica, u większości kobiet diagnozuje się niedoczynność lub nadczynność tarczycy, bądź niedobór progesteronu. Bolesne miesiączki mogą natomiast świadczyć o endometriozie.

Zaburzenia miesiączkowania po 45. roku życia

Kobiety, które wchodzą w fazę perimenopauzy, mogą doświadczać nieregularnych i bezowulacyjnych miesiączek. Zdarza się, że menstruacje bywają bardziej obfite, a przerwy – dłuższe. Pomimo że zaburzenia cyklu są całkowicie naturalne, nie należy ich lekceważyć. Zgodnie z zaleceniami lekarzy z Almedica warto udać się na wizytę w przypadku obfitych i długich krwawień, które są częstym objawem przerostu endometrium.