USG prostaty to badanie ultrasonograficzne obrazujące stan gruczołu krokowego. Specjalista z Kliniki Andrzeja Rogozy wyjaśnia, jakie są wskazania do przeprowadzenia poszerzonej diagnostyki, oraz czym jest USG prostaty TRUS? Sprawdź, jak uchronić się przed nowotworami i szybko wykryć zmiany zachodzące w Twoim organizmie. Nie daj się nowotworowi i działaj zdecydowanie!

Czym jest badanie USG prostaty?

Badanie USG można wykonane na dwa sposoby – przez powłoki brzuszne lub odbyt. Jak wskazuje specjalista z Kliniki dr. Andrzeja Rogozy, USG jamy brzusznej z oceną wielkości gruczołu krokowego jest rutynowym zaleceniem w diagnostyce przerostu prostaty. Badanie USG prostaty TRUS jest natomiast rekomendowane w przypadku podejrzenia raka gruczołu krokowego oraz niektórych schorzeń zapalnych. Obydwie procedury mają charakter nieinwazyjny. Uwaga! Przy wykonywaniu USG przez powłoki pacjent powinien wypić ok. 1.5 litra wody mineralnej i zgłosić się na badanie z pełnym pęcherzem.

Dr Andrzej Rogoza – wskazania do USG prostaty

Badanie USG prostaty pozwala ocenić wielkość, objętość oraz stan ogólny gruczołu sterczowego. Najczęstszymi powodami skierowania na badanie są: łagodny przerost prostaty, dodatkowa diagnostyka w przypadku gdy PSA odbiega od norm, profilaktyka nowotworowa u osób obciążonych genetycznie oraz badania diagnostyczne pod kątem raka prostaty. Wśród innych powodów wyróżnia się także: bóle podbrzusza lub krocza niewiadomego pochodzenia, problemy z oddawaniem moczu oraz bezpłodność. Wykonanie USG prostaty TRUS odbywa się w czasie pobierania wycinków do biopsji celowanej. Specjalista z Kliniki dr. Andrzeja Rogozy wyjaśnia, że pacjenci kierowani na biopsję muszą wykonać rezonans magnetyczny prostaty, co pozwoli na pobranie próbki z obszarów, które są najbardziej narażone na występowanie zmian nowotworowych. Biopsja celowa jest bardzo dobrą dokładną procedurą, która pozwala wdrożyć najbardziej efektywną metodę leczenia nowotworu prostaty.