Często niedoceniany, słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, który umożliwia odbieranie dźwięków oraz rozumienie mowy. Dzieci z wadami słuchu mogą mieć trudności w nauce i komunikacji, co wpływa na ich rozwój emocjonalny, społeczny oraz intelektualny. Wybór odpowiedniego aparatu słuchowego znacznie ułatwić komfort życia dziecka. Sprawdź ofertę firmy Sonido Ośrodek Obsługi Osób Słabosłyszących.

Badanie słuchu

Badania słuchu u dzieci są kluczowe w rozpoznawaniu ewentualnych problemów ze słuchem. Pierwsze takie badanie powinno być wykonane zaraz po urodzeniu dziecka, a następnie powtarzane regularnie w miarę jego wzrostu. W przypadku gdy badanie przesiewowe wykaże istnienie problemów ze słuchem, dziecko zostanie skierowane na dalsze diagnostyczne procedury, takie jak badania audiologiczne. Wykonywane są w tzw. kabinach ciszy.

Dzięki wyjątkowej izolacji akustycznej osoba badana może skupić się wyłącznie na dźwiękach odbieranych przez słuchawki lub kość czaszki. W takich warunkach lekarze są w stanie dokładnie ocenić stopień utraty słuchu, co pozwala na dobranie odpowiedniego aparatu słuchowego dla dziecka.

W Sonido Ośrodek Obsługi Osób Słabosłyszących wykonywane są badania takie, jak:

  • audiometria tonalna: przewodnictwo powietrzne i kostne,

  • audiometria nadprogowa,

  • audiometria mowy,

  • audiometria impedancyjna: tympanometria, rejestracja odruchów z mięśnia strzemiączkowego.

Pomagają one w prawidłowej ocenie słuchu dziecka i dobraniu odpowiedniego aparatu słuchowego, który pomoże dziecku w prawidłowym rozwoju.

Rodzaje aparatów słuchowych dla dzieci

Dobór odpowiedniego aparatu słuchowego dla dziecka zależy od stopnia ubytku słuchu oraz indywidualnych potrzeb. Istnieje kilka rodzajów aparatów słuchowych, które można dostosować do potrzeb dzieci w różnym wieku i o różnych preferencjach.

Najpopularniejsze aparaty słuchowe dla dzieci to zauszne oraz całkowicie w kanale. Aparaty zauszne są najbardziej uniwersalne i mogą być stosowane przez dzieci już od pierwszego roku życia. Charakteryzują się wygodą noszenia, łatwym dostępem do regulacji oraz możliwością zastosowania różnych systemów mocowania, np. opasek zabezpieczających przed zgubieniem.

Aparaty całkowicie w kanale są mniejsze, dyskretne i noszone głęboko wewnątrz ucha. Ze względu na minimalizację efektu przestrzeni zamkniętej, zapewniają one lepszą jakość dźwięku niż aparaty zauszne, ale są odpowiednie tylko dla starszych dzieci, które potrafią obsługiwać się aparatem.

W Polsce istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na zakup aparatu słuchowego dla dzieci ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niedosłuchu oraz rodzaju aparatu słuchowego.