Aromaterapia jest dziedziną medycyny naturalnej, polegającą na terapii za pomocą olejków eterycznych pozyskiwanych z roślin. Można ją stosować w leczeniu najróżniejszych dolegliwości. Ma za zadanie między innymi zwiększanie odporności organizmu. Jak działa i w jakich przypadkach się ją stosuje? Skąd wzięła się aromaterapia? Odpowiedzi na te pytania poznacie w poniższym artykule.

Jakie jest pochodzenie aromaterapii?

Sam termin „aromaterapia” został stworzony przez francuskiego chemika Rene-Maurice Gatefosse, który zajmował się badaniem olejków eterycznych, jednak sama praktyka jest znana ludzkości dużo dłużej. Wzmianki o używaniu zapachów z mieszkanek ziół pochodzą nawet z czasów sumeryjskich. Olejki eteryczne były, do różnych celów, używane w starożytnych Chinach, Indiach, Egipcie, Grecji i Rzymie.

Użycie olejków eterycznych do celów terapeutycznych zostało opisane w pierwszym wieku naszej ery przez greckiego lekarza Dioskurydesa, a do celów medycznych były wykorzystywane od XI wieku. Współczesne dzieło o nich zostało napisane przez wyżej wspomnianego francuskiego chemika, który twierdził w nim, że za pomocą olejku lawendowe skutecznie leczył oparzoną rękę. Pionierem użycia ich na szerszą skalę był francuski chirurg, Jean Valnet, używający ich do odkażania ran podczas II wojny światowej.

Na czym polega aromaterapia?

Stosując aromaterapię olejkami, należy pamiętać, że jest ona dziedziną medycyny alternatywnej i nie może być stosowana jako zamiennik regularnego leczenia. Badania naukowe nie potwierdzają jej skuteczności, w związku z czym jej działanie opiera się głównie na działaniu placebo. Może być stosowana natomiast jako terapia uzupełniająca, mająca na celu na przykład poprawę samopoczucia pacjenta.

Aromaterapia polega na wprowadzaniu do organizmu pacjenta substancji pochodzenia roślinnego, poprzez układ oddechowy lub skórę. Robi się to poprzez stosowanie różnego rodzaju inhalacji, a także masaże, kąpiele z olejkami eterycznymi oraz kompresy. Najczęściej stosowane są właśnie inhalacje – najbardziej tradycyjny sposób to wkropienie około 5 kropli olejki do ciepłej wody i wdychaniu oparów. Można również wykorzystać kominek do aromaterapii, do którego nalewamy ciepłej wody, wkrapiamy olejki i podgrzewamy świeczką.

Jak działa aromaterapia?

Aromaterapia ma poprawiać samopoczucie w przypadku wielu przykrych dolegliwości. Zanim jednak po nią sięgniemy, że nie jest ona zamiennikiem medycyny tradycyjnej. Należy również pamiętać, że niewłaściwie stosowane olejki do aromaterapii mogą prowadzić do podrażnień, dlatego podczas ich stosowania zachowajmy ostrożność i nie stosujmy ich w nadmiarze. W przeciwnym przypadku narażamy się na reakcje alergiczne oraz szczególną wrażliwość skóry na promienie UV. Buteleczki z olejkami eterycznymi należy również odpowiednio przechowywać – w chłodnym, zaciemnionym miejscu, czasami nawet w lodówce i zużyć w ciągu 3 lat.

W jakim celach stosowane są olejki eteryczne?

  • Olejek lawendowy. Stosowany jest na uspokojenie i w celu odprężenia się, a także przez osoby mające problemy ze snem.
  • Olejek różany.  Ma łagodzić dolegliwości związane z menstruacją.
  • Olejek z eukaliptusa. Używany jest przez osoby ze skłonnościami do infekcji górnych dróg oddechowych.
  • Olejek z mięty pieprzowej. Może pomagać na problemy górnych dróg oddechowych.
  • Olejek pomarańczowy. Uważany za mający działanie uspokajające.
  • Olejek z drzewa herbacianego. Polecany osobom z tendencjami do częstych przeziębień.
  • Olejek waniliowy. Może ułatwiać zasypianie i łagodzić dolegliwości miesiączkowe.