Jednym z etapów otrzymania prawa jazdy jest pozytywne przejście badań lekarskich. Te nie tylko ważne są dla kursantów kategorii B, ale także dla zawodowych kierowców. Taksówkarze, instruktorzy jazdy, kierowcy autobusów i busów czy też pojazdów ciężarowych i maszyn budowlanych muszą również stawiać się u lekarza. Badanie dla nich przeprowadza lekarz medycyny pracy.

Cel badania dla kierowców

Badania zawodowych kierowców mają wykluczyć dopuszczenie do ruchu drogowego tych, których jazda mogłaby zagrażać bezpieczeństwu pozostałych kierowców i pieszych. Wizyta u lekarza ważna jest także dlatego, że pozwala ocenić czy zdrowie kandydata sprosta codziennym zadaniom i przeciwnościom wskazanym przez pracodawców w ocenie ryzyka zawodowego.

Jak wygląda badania dla zawodowych kierowców?

Badanie dla zawodowych kierowców ma określić ogólny stan zdrowia osoby i jego predyspozycje do pracy jako kierowca. Nie tylko ma to wymiar formalny, ale przede wszystkim opinia lekarskie ważna jest dla zachowania bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wiele przewlekłych chorób uniemożliwia bowiem pracę w zawodzie operatora maszyn czy kierowcy. Na co składa się zaś badanie wykonywane przez lekarza medycyny pracy? Między innymi poddaje się ocenie narządy wzroku i słuchu. Sprawdzana jest równowaga, sprawność układu ruchu, a także stan zdrowia układów sercowo-naczyniowego, nerwowego czy oddechowego. Lekarz mierzy również ciśnienie i poziom cukru we krwi. Oprócz tego badana jest nyktometria (widzenie barwy czerwonej) i perymetria (badanie pola widzenia).

Niekiedy lekarz może również zlecić rozszerzoną diagnostykę wraz z konsultacjami z innymi specjalistami. Na ogół badanie trwa jednak od 1 do 2 godzin i przeprowadzane jest w jednym gabinecie. Godnym uwagi jest ten prowadzony przez lekarza medycyny pracy Barbarę Kallistą-Kuk. To tam nie trzeba czekać w długich kolejkach.

Częstotliwość badań dla zawodowych kierowców

Zawodowi kierowcy muszą przechodzić badanie przed podjęciem zatrudnienia. Jest to zatem swoiste badanie wstępne, które należy w odpowiednich odstępach czasowych odnawiać. Osoby przed 60 rokiem życia muszą stawiać się w gabinecie medycyny pracy raz na 5 lat. Po ukończeniu 60 roku życia prawo nakazuje poddawanie się badaniom znacznie częściej – raz na 30 miesięcy. Pamiętać przy tym trzeba, że negatywne orzeczenie lekarskie może uniemożliwić kierowcy wykonywanie zawodu. Osoby, które zajmują się zatem zawodowym prowadzeniem pojazdów i maszyn szczególnie powinni dbać o swoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne.

Koszt badania lekarskiego

Badanie lekarskie dla zawodowych kierowców kosztuje 200 złotych. Najczęściej koszt ten podobnie jak w przypadku badań wstępnych pokrywa pracodawca. Musi on również zagwarantować swojemu pracownikowi badania psychologiczne. Ich koszt wynosi 150 złotych. Warto również wiedzieć, że kierowca, a także jego pracodawca mają prawo do powtórnych badań, jeśli nie zgadzają się z orzeczeniem lekarza. Odbywa się to na wniosek, a kandydat kierowany jest do innego specjalisty. Wtedy również musi złożyć stosowaną opłatę.