Wątroba pełni wiele niesłychanie ważnych funkcji w naszym organizmie. To ona odpowiada między innymi za oczyszczanie krwi z toksyn czy produkcję żółci niezbędnej do trawienia tłuszczów. Co więcej, komórki wątrobowe wykazują zdolność do regeneracji. Nie oznacza to jednak, że wątroba nie choruje. Wręcz przeciwnie – jej uszkodzenie jest zwykle trudne do zdiagnozowania. Jeszcze do niedawna jedyną metodą oceny stopnia uszkodzenia tego narządu było badanie histopatologiczne materiału pobranego w czasie biopsji. Dziś lekarze mają do dyspozycji badanie elastograficzne. Co to takiego?

Charakterystyka badania elastograficznego wątroby

Elastografia to nieinwazyjna metoda oceny stopnia zwłóknienia wątroby. Badanie to stanowi alternatywę dla tradycyjnej biopsji, która nie zawsze pozwala na rzetelną ocenę uszkodzenia wątroby. Dlaczego? Ponieważ materiał biopsyjny umożliwia zbadanie zaledwie 1: 50 000 miąższu wątrobowego, przez co uzyskanie dokładnego obrazu choroby jest bardzo trudne. Ponadto biopsja wątroby jest procedurą obarczoną stosunkowo dużym ryzykiem powikłań. Badanie elastograficzne jest nie tylko bardziej komfortowe dla pacjenta, ale przede wszystkim wyróżnia się wysoką powtarzalnością pomiarów. Jest to badanie obrazowe polegające na ocenie sztywności wątroby. Dzięki elastografii można wykryć wszelkie zmiany chorobowe tego narządu, łącznie ze zmianami nowotworowymi. W Polsce tylko nieliczne placówki zdrowotne oferują wykonanie badania elastograficznego przy użyciu zaawansowanej technologicznie aparatury. Jedną z nich jest NZOZ Gemini w Krakowie.

Zastosowanie elastografii

Badania elastograficzne znajdują zastosowanie we wszystkich przewlekłych chorobach wątroby takich jak:

  • WZW typu B i C,

  • autoimmunologiczne zapalenie wątroby,

  • choroba stłuszczeniowa wątroby,

  • choroby dróg żółciowych,

  • hemochromatoza,

  • uszkodzenie alkoholowe.

Elastografię wykorzystuje się do wstępnej oceny wątroby, kontroli progresji w porównaniu do wyjściowej biopsji wątroby oraz kontroli postępu lub cofania się uszkodzeń wątroby na skutek leczenia. Tego typu badanie wykonuje się też u pacjentów, u których nie można przeprowadzić biopsji. Pewien kłopot z interpretacją wyników może się pojawić u osób otyłych i z wodobrzuszem. W takim przypadku zaleca się, by elastografia odbyła się co najmniej dwie godziny po spożytym posiłku, przy użyciu większej niż standardowa głowicy.

Słowem podsumowania, elastografia to proste, tanie i nieinwazyjne badanie stopnia uszkodzenia wątroby, które może być uzupełnieniem lub alternatywą dla standardowej biopsji.