Wiele osób mylnie myśli, że jakiekolwiek badania należy wykonywać tylko, gdy coś nam dolega. Niestety zapominamy o tak ważnym elemencie medycyny, jakim jest profilaktyka. Należą do niej między innymi regularne badania obrazowe oraz laboratoryjne. Te drugie wykonamy w Pracowni Medyczno-Diagnostycznej DIAGNOZA. Jakie badania i jak często należy wykonywać? Sprawdźmy!

Badanie ogólne moczu

Pierwszym ważnym badaniem laboratoryjnym, o którym należy wspomnieć, jest badanie ogólne moczu. Wykonuje się je na próbce pobranej od pacjenta i określa się podczas niego barwę, odczyn, a także poziom zawartości w moczu różnego typu substancji, w tym: białka, ciał ketonowych, erytrocytów, leukocytów, glukozy, a także drobnoustrojów i kryształów.

Jak często należy wykonywać badanie moczu? I dlaczego jest takie ważne? Jeśli nie zauważyliśmy u siebie żadnych objawów chorobowych oraz nie ukończyliśmy jeszcze 55 roku życia, powinniśmy wykonywać badanie moczu raz na dwa lata. Jednak jeśli ukończyliśmy już 55 lat, powinniśmy zgłaszać się na nie raz w roku. To bardzo ważne, by badać mocz regularnie. Jego stan daje nam bardzo ważne informacje na temat funkcjonowania układu moczowego oraz nerek.

Morfologia krwi

Drugim bardzo istotnym badaniem, o którym zdecydowanie nie powinniśmy zapominać, jest morfologia krwi. Na czym polega to badanie? Wytłumaczą to specjaliści z Pracowni Medyczno-Diagnostyczne DIAGNOZA:

Wykonywana przez nas morfologia krwi to badanie polegające na dokładnej analizie ilościowej i jakościowej poszczególnych elementów krwi: czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi hemoglobiny. Dzięki morfologii możemy zdiagnozować ogromną ilość chorób, w tym wszelkiego rodzaju zakażenia organizmu, czy niedobory. Warto pamiętać, że nawet jeśli czujemy się dobrze, powinniśmy kontrolnie wykonać morfologie raz w roku.

Poziom glukozy we krwi

O jakim badaniu powinniśmy jeszcze pamiętać? Zdecydowanie o sprawdzeniu poziomu glukozy we krwi. Badanie to wykonuje się na czczo. Pobiera się od pacjenta próbkę krwi, a następnie umieszcza się ją na specjalnym pasku, który wkłada się do odpowiedniego urządzenia. Sprawdzenie stężenia glukozy zaleca się przede wszystkim osobom, u których zachodzi podejrzenie cukrzycy oraz u osób z grupy ryzyka: z nadwagą, otyłych oraz takich, u których w rodzinie występowała cukrzyca. Badania powinno wykonywać się minimum raz w roku.

Pamiętajmy, że to nie wszystkie badania. Raz w roku warto, także zdecydować się na próby wątrobowe, badanie hormonów tarczycy, badanie OB., badanie kreatyniny oraz lipidogram. Wszystkie te badania wykonamy w Pracowni Medyczno-Diagnostycznej DIAGNOZA.