Badania przesiewowe, znane także jako nieinwazyjne badania prenatalne, to bezpieczny sposób na rzetelną ocenę rozwoju płodu. Bez względu na to, czy kobieta jest w pełni zdrowa, czy też istnieje groźba poronienia lub urodzenia dziecka z niepełnosprawnościami, warto wykonać test przesiewowy i ustalić ryzyko wystąpienia danego zaburzenia u płodu. Sprawdźmy, jakie są korzyści z wykonania tych badań w Laboratorium Świętokrzyskim Sp. z o.o.!

Badania przesiewowe w ciąży – wskazania

Podstawowym wskazaniem do zrobienia testu przesiewowego jest wiek rodziców. Kobiety, które zdecydują się zajść w ciążę po ukończeniu 35. roku życia, są bardziej narażone na urodzenie dziecka obciążonego wadą genetyczną. Wiek ojca również ma znaczenie – jeżeli partner ma więcej niż 55 lat, lekarze zalecają wykonanie testów. Do innych czynników ryzyka należą, m.in. wcześniejsze urodzenie chorego dziecka, poronienie, aberracje chromosomowe u co najmniej jednego z rodziców oraz wady genetyczne występujące wśród członków bliskiej rodziny. 

Badanie ultrasonograficzne w ciąży

USG należy do grupy obowiązkowych badań i w normalnych okolicznościach wykonywane jest od trzech do czterech razy w czasie ciąży. Jeżeli u matki pojawiają się niepokojące dolegliwości, lekarz może zalecić częstsze przeprowadzanie badania. USG płodu jest wykonywane dopochwowo (we wczesnym etapie ciąży) lub przez powłoki brzuszne.

Prenatalny test genetyczny Harmony

Ciężarne, które chcą ocenić ryzyko wystąpienia wad dziedzicznych u dziecka, mogą przeprowadzić bezpieczny test genetyczny Harmony wykazujący 99-procentową skuteczność. Badanie, oferowane przez Laboratorium Świętokrzyskie Sp. z o.o., pozwala ocenić ryzyko urodzenia dziecka z: zespołem Downa, zespołem Edwardsa, zespołem Pataua oraz aneuploidią chromosomów płci.

Testy podwójny i potrójny 

Test PAPP-A, wykonywany między 10. a 14. tygodniem ciąży, jest równie bezpieczny, jak pozostałe badania i wymaga pobrania od ciężarnej próbki krwi żylnej. W czasie badania technik dokonuje pomiaru poziomu beta-HCG oraz białka PAPP-A, co pozwala określić ryzyko urodzenia dziecka z wadami genetycznymi. Czułość testu  wynosi 90%.

Test potrójny, wykonywany między 17. a 20. tygodniem ciąży obejmuje pomiar z krwi beta-HCG, wolnego estriolu oraz alfa-fetoproteiny. Jego czułość jest niższa w przypadku testu PAPP-A. W niektórych przypadkach stosuje się kombinację dwóch testów, aby mieć niemal 100-procentową pewność, że płód nie jest obciążony. Jak widać, genetyczne przesiewowe badanie prenatalne, są bardzo precyzyjne i czułe, dzięki czemu rodzice otrzymują rzetelny obraz ciąży i wiedzę na temat stanu zdrowia dziecka. Dlatego nie zwlekaj i umów się na nie w Laboratorium Świętokrzyskim Sp. z o.o. już teraz!