Badania psychologiczne są istotnym elementem oceny zdolności kierowców zawodowych do wykonywania swoich obowiązków. Dzięki nim można zapewnić większe bezpieczeństwo na drogach oraz odpowiednie warunki pracy dla osób zatrudnionych w transporcie. Pracownia Psychologiczna Marta Dziemitko to miejsce, gdzie takie badania są przeprowadzane profesjonalnie i rzetelnie, co przekłada się na wiarygodność otrzymanych wyników.

Czym są badania psychologiczne kierowców?

Badania psychologiczne są to szczegółowe testy mające na celu ocenę funkcjonowania poznawczego i intelektualnego, a także sprawności psychomotorycznej i cech osobowości osób, które wykonują lub chcą wykonywać zawód kierowcy. Muszą zatem przechodzić je:

  • kierowcy transportu drogowego,

  • kandydaci na kierowców kat. C i CE, D i DE,

  • kierowcy pojazdów uprzywilejowanych,

  • instruktorzy jazdy i egzaminatorzy,

  • kierowcy taksówek,

  • kierowcy, którzy utracili prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu, przekroczenie 24 punktów karnych lub za spowodowanie wypadku drogowego,

  • kierowcy pojazdów służbowych.

Jak przebiegają psychotesty?

Psychotesty są wykonywane przez specjalistów, takich jak Pracownia Psychologiczna Marta Dziemitko. Procedura badań psychologicznych trwa około 60 minut i składa się z trzech części: testów pisemnych, testów aparaturowych oraz wywiadu psychologicznego. Stosowane w części pisemnej formularze zawierają pytania sprawdzające cechy osobowości oraz umiejętność pracy pod presją badanych. Testy te mają na celu ocenić, czy dana osoba ma odpowiednie predyspozycje do wykonywania zawodu kierowcy. Chodzi tu  o stabilność emocjonalną, umiejętność radzenia sobie ze stresem czy odpowiedzialność.

Testy aparaturowe są wykonywane na specjalnych urządzeniach dobieranych do wymagań na danym stanowisku. Mają one na celu sprawdzenie sprawności psychomotorycznej badanych, czyli koordynacji ruchowej, szybkości reakcji oraz zdolności do przewidywania sytuacji na drodze. Natomiast ostatnim etapem badania psychologicznego jest wywiad psychologiczny. Ta część skupia się na pracy, doświadczeniu, cechach charakteru oraz zdrowiu badanej osoby. Psycholog analizuje informacje uzyskane podczas rozmowy oraz wyniki testów pisemnych i aparaturowych w celu dokonania oceny czy dana osoba może wykonywać zadania kierowcy zawodowego.

Częstotliwość badań psychologicznych

Kierowcy transportu drogowego poniżej 60. roku życia muszą zgłaszać się na badania psychologiczne co 5 lat, natomiast po ukończeniu 60 lat - co 30 miesięcy.

Pracownia Psychologiczna Marta Dziemitko - oferta

Pracownia Psychologiczna Marta Dziemitko, założona w 2013 roku w Augustowie, specjalizuje się w badaniach z zakresu psychologii transportu, medycyny oraz badaniach wynikających z ustawy o broni i amunicji. W ofercie Pracowni Psychologicznej znajdują się badania dla kierowców zawodowych, kandydatów na kierowców, instruktorów jazdy, egzaminatorów, osób ubiegających się o pozwolenie na broń oraz pracowników ochrony. Dodatkowo firma obsługuje sędziów, prokuratorów, kuratorów sądowych, asesorów sądowych, komorników oraz detektywów.