Zgodnie z zaleceniami lekarzy badanie USG powinno być wykonywane w każdym trymestrze ciąży. Pierwsze badanie jest wykonywane w 11-14 tygodniu ciąży. Dwa kolejne odpowiednio w 20 i 30 tygodniu. Jaki jest cel i zakres wykonywania każdego z tych badań? O tym opowiemy szczegółowo w dzisiejszym artykule, omawiając przebieg oraz zakres parametrów, jakie są sprawdzane w trakcie USG.

Jak przebiega pierwsze badanie USG?

Badanie USG, które jest wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży, ma na celu określenie liczby pęcherzyków ciążowych, kosmówek oraz owodni znajdujących się w jamie macicy. W trakcie badania lekarz ocenia także prawidłowość czynności serca płodu. Ponadto ustalany jest wiek ciążowy dziecka. Ginekolog dokonuje tego, określając odległość od czubka głowy do końca tułowia (długość ciemieniowo-siedzieniową) oraz szerokość główki od ciemienia do ciemienia (wymiar dwuciemieniowy).

Ponadto specjalista ocenia ogólną budowę anatomiczną dziecka w tym:

  • Budowę oraz zawartość czaszki

  • Ściany powłok brzusznych

  • Żołądek

  • Pęcherz moczowy

  • Lokalizację i czynność serca

Podczas badania lekarz ocenia stan kręgosłupa i kończyn. Ponadto sprawdzana jest także kosmówka, przezierność karkowa i kość nosowa. Podczas wykonywania badania USG należy odnotować ruchy dziecka. Istotnym celem badania USG jest sprawdzenie budowy, wielkości i kształtu macicy oraz weryfikacja lokalizacji i budowy przydatków.

Jak przebiegają kolejne badania USG?

Celem badania USG w drugim i trzecim trymestrze jest ponowna ocena liczby płodów, ich położenia oraz czynności serca. Podczas badania specjalista sprawdza wspomniany wcześniej wymiar dwuciemieniowy główki oraz jej obwód, obwód brzuszka i długość kości udowej. Podaje też przybliżoną wagę dziecka.

Badanie USG w drugim trymestrze pozwala na ocenę budowy anatomicznej dziecka. Lekarz może ocenić czaszkę, mózgowie, twarz, a także kręgosłup, i klatkę piersiową. Sprawdzane jest również położenie, wielkość oraz częstotliwość pracy serca. Lekarz ginekolog ocenia łożysko, sznur pępowinowy oraz ilość płynu owodniowego. Oprócz tego sprawdza budowę jamy brzusznej dziecka, pęcherza moczowego, nerek i kończyn.

Ważnym etapem badania USG jest sprawdzenie macicy pod kątem ewentualnej obecności mięśniaków i zmian w przydatkach. W ciąży mnogiej istotna jest również ocena ilości kosmówek i owodni oraz weryfikacja ewentualnych rozbieżności w tempie wzrostu płodów.

Badanie USG w ciąży pozwala na skuteczną diagnostykę i natychmiastowe podjęcie działań w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości. Diagnostyka ma na celu ochronę zarówno matki, jak i dziecka. Wybierając Przychodnię Ginekologiczną AKO-MED z Sokółki, możecie liczyć na pełen profesjonalizm oraz wykonanie kompleksowej diagnostyki za pomocą nowoczesnego sprzętu.