Czy zastanawiałeś się kiedyś, po co pracodawcy przeprowadzają badania wstępne swoich przyszłych pracowników? Jakie są ich cele i jak przebiega taki proces? W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej tym zagadnieniom. Indywidualna Praktyka Lekarska Magdalena Ciuraj-Hanczarek w Ludwinie to miejsce, gdzie można wykonać badana wstępne pracowników. To kluczowy element dbania o bezpieczeństwo oraz zapewnienia odpowiednich warunków pracy.

Czym są badania wstępne?

Badanie wstępne to obowiązkowe dla każdego pracownika badania profilaktyczne przeprowadzane przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisku. Ich głównym celem jest ocena zdolności do wykonywania określonej pracy oraz ustalenie ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych, które mogłyby wpłynąć na funkcjonowanie w miejscu zatrudnienia. Badanie wstępne ma kilka istotnych celów, z których najważniejsze to:

  • Zapewnienie bezpieczeństwa: jednym z priorytetów każdego pracodawcy powinno być dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników. Przez badania wstępne można sprawdzić, czy przyszły pracownik nie ma żadnych schorzeń, czy zaburzeń, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jego zdrowie w miejscu pracy lub narazić innych pracowników na niebezpieczeństwo.

  • Dostosowanie stanowiska pracy do potrzeb pracownika: badanie wstępne pozwalają na ustalenie, jakie są ewentualne ograniczenia zdrowotne pracownika oraz jak należy dostosować warunki pracy, aby umożliwić mu komfortowe i bezpieczne wykonywanie obowiązków.

  • Wykrywanie przeciwwskazań zdrowotnych: w trakcie badania lekarz może wykryć przeciwwskazania zdrowotne, które dyskwalifikują daną osobę z pracy na określonym stanowisku. Przykładem może być praca na wysokościach dla osób z chorobą lokomocyjną czy praca w hałasie dla osób z zaburzeniami słuchu.

Przebieg badania wstępnego

Badanie wstępne obejmuje kilka etapów. Na początku lekarz medycyny pracy przeprowadza wywiad lekarski, którego celem jest zebranie informacji dotyczących przeszłości medycznej, stylu życia oraz ewentualnych dolegliwości osoby badanej. Dzięki temu może uzyskać pełniejszy obraz stanu zdrowia pacjenta i wstępnie ocenić, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do pracy na danym stanowisku. Następnie przeprowadzane są podstawowe badania ogólnolekarskie, takie jak: mierzenie ciśnienia tętniczego, ocena wzroku czy badanie układu ruchu. W zależności od rodzaju stanowiska pracy mogą także być wymagane dodatkowe badania specjalistyczne. Po analizie wyników badań lekarz medycyny pracy wystawia orzeczenie o zdolności do pracy na danym stanowisku, uwzględniając ewentualne przeciwwskazania zdrowotne oraz zasady profilaktyki.

Badania wstępne to specjalność gabinetu Indywidualna Praktyka Lekarska Magdalena Ciuraj-Hanczarek. Są  one istotnym elementem dbania o zdrowie pracowników oraz funkcjonowanie w miejscu pracy. Dają także pracodawcom możliwość eliminowania ewentualnych zagrożeń.